M. (Máire) Geoghegan-Quinn - EU monitor

EU monitor
Saturday, September 21, 2019
calendar
foto M. (Máire) Geoghegan-Quinn vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library
Source: Europa Nu.

De Ierse Máire Geoghegan-Quinn (1950) was in 2010-2014 lid van de Europese Commissie, belast met onderzoek, innovatie en wetenschap. Zij was in 1999-2010 lid van de Europese Rekenkamer in Luxemburg. Na een opleiding tot lerares werd zij in 1975 tot parlementslid gekozen voor Fianna Fáil, de Ierse liberale partij. Zij bekleedde daarna diverse ministersposten (zij was in 1979 de eerste vrouwelijke minister van Ierland). In 1992 was mevrouw Geoghegan minister van Toerisme, Vervoer en Communisatie en in 1993-1994 minister van Justitie. In 1997 verliet zij de politiek.

in de periode 2010-2014: lid Europese Commissie

1.

First name

Máire (Máire)

2.

Personal data

Country
Ierland

Place and date of birth
Carna (Galway), 5 September 1950

3.

Party/Movement

Party
Fianna Fáil ('soldaten van het lot') (liberaal)

4.

Main functions and occupations

Main functions and occupations
  • lerares, from 1970 until 1975
  • lid (Teachta Dála) Huis van Afgevaardigden, from March 1975 until June 1997 (voor het district Galway-West)
  • parlementair secretaris voor Industrie, Handel en Energie, from 5 July 1977 until 1 January 1978
  • onderminister voor Industrie, Handel en Energie, from 1 July 1978 until 12 December 1979
  • lid gemeenteraad van Galway, from 1985 until 1991
  • minister voor de Gaeltacht (Oud-Ierse taal en cultuur), from 12 December 1979 until 30 June 1981 (kabinet-Haughey)
  • onderminister voor Onderwijs, from 23 June 1982 until 15 December 1982
  • onderminister bij het kabinet van de Taoiseach (minister-president), from 12 March 1987 until 13 July 1989 (belast met coördinatie regeringsbeleid en EEG-aangelegenheden)
  • onderminister bij het kabinet van de Taoiseach (minister-president), from 19 July 1989 until 16 November 1991
  • minister van Toerisme, Vervoer en Communicatie, from 11 February 1992 until 12 January 1993 (kabinet-Reynolds)
  • minister van Justitie, from 4 January 1993 until 15 December 1994 (kabinet-Reynolds)
  • minister voor Gelijkheid en Wetgevingshervorming, from 18 November 1994 until 15 December 1994
  • lid directie luchtvaartmaatschappij "Air Lingus", from 1997
  • lid Raad van Bestuur "Declan Ganley"
  • journalist en columnist "The Irish Times", from 1997 until 2000
  • lid Europese Rekenkamer, from March 2000 until February 2010
  • lid Europese Commissie, belast met onderzoek, innovatie en wetenschap, from 10 February 2010 until 1 November 2014 (Commissie-Barroso II)

5.

Other positions

Previous
  • lid College van Bestuur Nationale Universiteit van Ierland te Galway
  • non-executive director Aer Lingus
  • non-executive director Ryan Hotels

6.

Education

Higher education
  • lerarenopleiding, Carysfort College te Blackrock

7.

Miscellaneous

Miscellaneous information
  • Als minister van Justitie bracht zij wetgeving tot stand waardoor homoseksualiteit uit de sfeer van het strafrecht werd gehaald
  • Kondigde in 1997 aan Ahern uit te zullen dagen als leider van Fianna Fáil, maar trok zich op de dag van de verkiezing terug

Private life
Haar vader was parlementslid voor het district Galway-West (1954-1975)

8.

Publications

Complete listing of publications
"The Green Diamand" (roman, 1996)

9.

Family

Marital status
gehuwd

Children
2 kinderen