Dr. J. (Janusz) Lewandowski - EU monitor

EU monitor
Saturday, January 16, 2021
calendar

Dr. J. (Janusz) Lewandowski

foto Dr. J. (Janusz) Lewandowski vergrootglas
Source: Europa Nu.

De Pool i Janusz Lewandowski (1951) is sinds 1 juli 2014 lid van het Europees Parlement i, zijn partij is aangesloten bij de Europese christendemocraten (EVP i). De heer Lewandowski was van februari 2010 tot juni 2014 lid van Europese Commissie i, belast met begroting. De econoom Lewandowski behoorde tot de leidinggevende personen van de vakbond Solidarnosc en werd in 1993 als liberaal lid van het Poolse parlement. In twee kabinetten was hij minister voor privatisering, waarin hij medeverantwoordelijk was voor het invoeren van de vrijemarkteconomie. In de periode 1994-1997 was Lewandowski werkzaam als internationaal economisch expert. In 1997 keerde hij terug in het parlement en in 2004 werd hij Europarlementariër.

in de periode 2010-2014: lid Europese Commissie

1.

First name

Janusz (Janusz)

2.

Personal data

Country
Polen

Place and date of birth
Lublin, 13 June 1951

3.

Party/Movement

Party
  • KLD (Kongres Liberalno-Demokratyczny, Liberaal-democratisch congres), from 1990 until 1995
  • UW (Unia Wolnosci, Vrijheidsunie), from 1995 until 2001 (liberaal)
  • PO (Platforma Obywatelska, Burgerplatforum) (conservatief-liberale/christendemocratische partij), from 2001

European Parliamentary Group
Fractie van de Europese Volkspartij

4.

Main functions and occupations

Main functions and occupations
  • universitair docent economie, Universiteit van Gdansk, from 1974 until 1984
  • directeur scheepvaartmaatschappij "Polskie Linie Oceaniczne", from 1984 until January 1991
  • lid Sejm (parlement), from 1991 until September 1993
  • minister voor Privatisering, from 12 January 1990 until 5 December 1991 (kabinet-Bielecki)
  • minister voor Privatisering, from 11 July 1992 until 26 October 1993 (kabinet-Suchocka)
  • internationaal economisch deskundige, from 1994 until 1997
  • lid Sejm (parlement), from September 1997 until June 2004
  • als toehoorder lid Europees Parlement, from April 2003 until 19 July 2004
  • lid Europees Parlement, from 19 July 2004 until February 2010
  • lid Europese Commissie, belast met begroting en financieel programma, from 10 February 2010 until 1 July 2014 (Commissie-Barroso II, tussen 19 april 2014 en 25 mei 2014 met verkiezingsverlof)
  • lid Europees Parlement, from 1 July 2014

5.

Other positions

Previous
  • gastdocent Harvard University
  • voorzitter programmaraad, Instituut voor studies van de markteconomie, from 1993
  • voorzitter athletiekvereniging in Sopot

Derived functions
  • vicevoorzitter commissie Europese zaken (Sejm), from 2001 until 2004
  • plaatsvervangend voorzitter delegatie naar Japan (Europees Parlement)

6.

Education

Academic education
  • economie, Universiteit van Gdansk, until 1974
  • economische wetenschap (Dr.), Universiteit van Gdansk, until 1984

7.

Miscellaneous

Private life
Hij was in 1980-1989 lid van de onafhankelijke vakbond Solidarnosc

8.

Family

Marital status
gehuwd

Children
1 dochter