J. (John) Dalli

foto J. (John) Dalli
Source: Europa Nu.

De Maltees i John Dalli (1948) was van februari 2010 tot oktober 2012 lid van de Europese Commissie i, belast met gezondheid en consumentenbeleid. Hij was daarvoor minister van Sociaal Beleid namens de centrumrechtse Nationalistische Partij. Dalli werkte aanvankelijk als accountant en had financiële functies bij een Amerikaans textielbedrijf in Malta. In 1987 werd Dalli parlementslid. Hij bekleedde diverse ministersposten, zoals die van financiën en Buitenlandse Zaken en Bevordering van investeringen. In 2004 trad hij af vanwege beschuldigingen over machtsmisbruik, maar in 2007 werd hij volledig gerehabiliteerd. Hij trad in 2012 af als eurocommissaris na aantijgingen over het inzetten van zijn netwerk en invloed ten faveure van een Maltese tabaksproducent.

in de periode 2010-2012: lid Europese Commissie

1.

First name

John (John)

2.

Personal data

Country
Malta

Place and date of birth
Qormi, 5 October 1948

3.

Party/Movement

Party
PN (Partit Nazzjonalista, Nationalistische Partij) (centrumrechts, christendemocratisch), from 1971

4.

Main functions and occupations

Main functions and occupations
  • commercieel medewerker "Malta Drydocks", from 1966 until 1968
  • accountant voor een reclamebureau, from 1968 until December 1969
  • advocaat bij de Wereldbank te Washington (V.S.), from January 1970 until 1995
  • financieel toezichthouder bij textielfabriek "Blue Malta Ltd.", from 1972 until 1977
  • directeur vestiging Brussel van textielfabriek "Blue Malta Ltd.", from 1977 until 1979
  • directeur bij textielfabriek "Blue Malta Ltd." (in Malta), from 1979 until 1981
  • eigenaar adviesbureau, from 1981 until 1986
  • lid Huis van Afgevaardigen, from 1987
  • parlementair secretaris voor Industrie, from 12 May 1987 until 1988
  • minister voor Economische Diensten, from 16 March 1989 until 27 February 1992 (kabinet-Fenech Adami I)
  • minister van Financiën, from 27 February 1992 until 28 October 1996 (kabinet-Fenech Adami I)
  • schaduwminister van Financiën, from October 1996 until 1997
  • minister van Financiën en Economische Zaken, from 6 September 1998 until 23 March 2004 (kabinet-Fenech Adami II)
  • minister van Buitenlandse Zaken en Bevordering van Investeringen, from 23 March 2004 until 3 July 2004 (kabinet-Gonzi I)
  • eigenaar adviesbureau "John Dalli & Associates", from 2004 until 2008 (kantoren in Malta en Tripoli)
  • persoonlijk adviseur voor financieel-economisch beleid van minister-president Lawrence Gonzi, from November 2006 until 12 March 2007
  • minister van Sociaal Beleid, from 12 March 2007 until 10 February 2010 (kabinet-Gonzi II)
  • lid Europese Commissie, belast met gezondheids- en consumentenbeleid, from 10 February 2010 until 16 October 2012 (Commissie-Barroso II)

5.

Other positions

Previous
  • covoorzitter Gezamenlijk Libisch-Maltezer Commissie, from 1987 until 1996
  • covoorzitter Gezamenlijk Libisch-Maltezer Commissie, from 1998 until 2004

6.

Education

Higher education
  • accountancy, Instituut voor Register-Accountants, until 1971

7.

Miscellaneous

Miscellaneous information
  • Verloor in februari 2004 de strijd om het leiderschap van PN van Lawrence Gonzi
  • Trad in juli 2004 af als minister van Financiën vanwege beschuldigingen in de pers en van partijgenoten over machtsmisbruik. Hij werd in november 2007 volledig gerehabiliteerd.
  • Was als minister van Sociaal Beleid belast met volksgezondheid, volkshuisvesting, gelijkheid, sociale zekerheid, jeugd- en familiebeleid, beroepsopleidingen, werkgelegenheid en industriële betrekkingen
  • Trad in oktober 2012 af als eurocommissaris na aantijgingen over onheus gebruik van zijn netwerk ten faveure van een Maltese tabaksproducent. Zijn vertrek ging gepaard met een korte en hevige ruzie met Commissievoorzitter Barroso.

8.

Family

Marital status
gehuwd

Children
2 dochters