Drs. J.C.M. (Jolande) Sap - EU monitor

EU monitor
Friday, October 18, 2019
calendar
foto Drs. J.C.M. (Jolande) Sap vergrootglas
bron: Edwin Weers
Source: Parlement.com.

Politica van GroenLinks die als Tweede Kamerlid snel gezag verwierf als woordvoerster op het gebied van zorg en financiën. Nadat zij in december 2010 Femke Halsema i had opgevolgd als fractievoorzitter en politiek leider raakte zij echter snel omstreden, onder meer door de keuze de politiemissie in Kunduz te steunen. In 2011 was er verder een ongelukkig optreden tijdens de algemene beschouwingen en in 2012 ontstond een onplezierige strijd om het lijsttrekkerschap met Tofik Dibi i. Zag het Lenteakkoord van 2012 als haar politieke hoogtepunt. Verliet kort na de verkiezingsnederlaag van haar partij de Haagse politiek. Werkte voor haar politieke loopbaan voor de Emancipatieraad en bij het ministerie van Sociale Zaken en was directeur van expertisecentrum LEEFtijd. Is nu onder meer actief op het gebied van duurzaamheid en commissaris van KPN.

GroenLinks
in de periode 2008-2012: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

1.

First names

Johanna Catharina Maria (Jolande)

2.

Personal data

Place and date of birth
Venlo, 22 May 1963

3.

Party/Movement

Party/Parties
GroenLinks, from 1993

4.

Main functions and occupations

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 2 September 2008 until 23 October 2012
  • fractievoorzitter GroenLinks Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 16 December 2010 until 5 October 2012
  • projectleider duurzamer kledingindustrie (Nederlandse textielsector), MVO Nederland, from February 2014 until December 2015
  • partner adviesbureau "Camunico" (duurzaamheidstrategie), from 2015 until April 2018

temporary replacement MP
  • Verving op grond van artikel X10 van de Kieswet op 2 en 3 september 2008 Mariko Peters als Tweede Kamerlid

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Current (2/11)
  • voorzitter thematafel roken van het Nationaal Preventieakkoord, March 2018
  • non-executive director Renewi (recycling en afvalverwerking), from 1 April 2018

Previous (2/10)
  • voorzitter adviescommissie Vraagfinanciering middelbaar beroepsonderwijs, from September 2016 until April 2017
  • onafhankelijk duo-voorzitter cao-overleg grondpersoneel KLM, from March 2018 until October 2018 (in samenwerking met AWVN)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


Derived functions
lid tijdelijke commissie parlementair onderzoek financieel stelsel (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 24 June 2009 until September 2010

Honorary positions
ambassadeur VMBO On Stage

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament (2/3)
  • Nam in 2011 van Femke Halsema de medeverdediging over van een eerder door Niesco Dubbelboer (PvdA), Wijnand Duyvendak (GroenLinks) en Boris van der Ham (D66) ingediend initiatiefwetsvoorstel over het opnemen in de Grondwet van het correctief referendum (30.174, 30.174)
  • Nam in juli 2012 verdediging over van het door Femke Halsema in 2010 ingediende wetsvoorstel tot herziening van de Grondwet (in tweede lezing) over de constitutionele toetsing. Na haar vertrek nam Liesbeth van Tongeren de verdediging over.

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

algemeen (3/4)
  • Had in 2012 een belangrijk aandeel in het Lenteakkoord over de begroting 2013. Daarmee kon aan de Europese Commissie worden gemeld dat Nederland voldeed aan de Europese begrotingsregels. GroenLinks wist een aantal afspraken over groene investeringen en duurzame groei vast te leggen. Verder kwam er geld voor kinderopvang en arbeidsparticipatie. Zij noemde het Lenteakkoord voor haarzelf een politiek hoogtepunt.
  • Werd in juni 2012 in een ledenreferendum gekozen tot lijsttrekker. Kreeg 84 procent van de stemmen, tegen 12 procent voor Tofik Dibi.
  • Trad op 5 oktober 2012 terug als partijleider, nadat het partijbestuur het vertrouwen in haar had opgezegd. Het bestuur stelde dat na intensieve gesprekken de conclusie was getrokken dat Sap niet langer het benodigde draagvlak had en niet meer in staat was om effectief en gezaghebbend leiding te geven aan de fractie en de partij. Daardoor was volgens het bestuur een krachtige herstart van de partij na de teleurstellende verkiezingsuitslag van 12 september 2012 onmogelijk geworden.

Private life
Haar vader was onder meer stuurman, helikopterpiloot, eigenaar van een wegenbouwbedrijf en café- en hoteleigenaar

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.