Dr. J. (Janez) Potočnik - EU monitor

EU monitor
Wednesday, December 11, 2019
calendar

Dr. J. (Janez) Potočnik

foto Dr. J. (Janez) Potočnik vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library
Source: Europa Nu.

De Sloveen Janez Potocnik (1958) was in 2004-2014 lid van de Europese Commissie. Van mei tot oktober 2004 was hij als lid van de Commissie-Prodi betrokken bij de uitbreiding van de Europese Unie, in de Commissie-Barroso I hield hij zich bezig met wetenschap en onderzoek en in de Commissie-Barroso II was hij belast met milieu. Eerder was hij minister van Europese Zaken in SloveniŽ. Potocnik is lid van de Sloveense liberale partij.

in de periode 2004-2014: lid Europese Commissie

1.

First name

Janez (Janez)

2.

Personal data

Country
SloveniŽ

Place and date of birth
Kropa (SloveniŽ), 22 March 1958

3.

Party/Movement

Party
LDS (Liberalna Demokracija Slovenije) (liberaal)

4.

Main functions and occupations

Main functions and occupations
  • economisch analist, from 1983 until 1984
  • senior onderzoeker en directeur van het instituut van macroeconomische analyse en ontwikkeling van Ljubljana, from 1984 until 2001
  • hoofdonderhandelaar voor de toetreding van SloveniŽ tot de Europese Unie, April 1998
  • adviseur verbonden aan het Kabinet van premier Janez Drnovsek, from June 2001 until January 2002
  • minister van Europese Zaken, from January 2002 until April 2004 (kabinetten-Drnovsek en -Rop)
  • lid Europese Commissie, betrokken bij de werkzaamheden van GŁnter Verheugen (uitbreiding van de Europese Unie), from 1 May 2004 until 21 November 2004 (commissie-Prodi)
  • lid Europese Commissie, belast met wetenschap en onderzoek, from 22 November 2004 until 10 February 2010 (Commissie-Barroso I)
  • lid Europese Commissie, belast met milieu, from 10 February 2010 until 1 November 2014 (Commissie-Barroso II)

5.

Education

Doctorate
  • economie, Universiteit van Ljubljana, until 1993

6.

Activities

Activities on European affairs
  • Presenteerde in maart 2005 het ACARE-programma voor strategisch onderzoek in de aeronautische sector
  • Opende in juni 2005 de Xplora-website die middelbare scholen ondersteunt bij exacte vakken
  • Presenteerde in september 2005 het Zevende Kaderprogramma voor toekomstige onderzoeksprogramma's
  • Lanceerde in oktober 2005 een Actieplan om de Europese uitgaven aan onderzoek en ontwikkelen structureel te verhogen
  • Opende in oktober 2005 het 'Institute for Reference Materials and Measurements', een EU-kenniscentrum voor testmethodes en referentiematrialen van stoffen, milieu en producten
  • Tekende in februari 2006 een overeenkomst met het VN-Habitat agentschap over gezamenlijk onderzoek naar leefbaarheid in steden
  • Startte in maart 2006 een wetenschappelijk netwerk (Network of Excellence GRACE) om kennis te verzamelen over de resistentie van bacteriŽn tegen antibiotica, met name bij longziekten als bronchitis en longontsteking
  • Lanceerde in januari 2008 het Zevende Kaderprogramma voor Onderzoek. Het programma moet helpen een Europese onderzoeksruimte tot stand te brengen

7.

Miscellaneous

Awards
Ontving in 2013 de Champions of the Earth prijs van de Verenigde Naties

8.

Family

Marital status
gehuwd

Children
2 kinderen