Prof. R. (Romano) Prodi

foto Prof. R. (Romano) Prodi vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library
Source: Europa Nu.

Romano Prodi (1939) was van 1999 tot 2004 voorzitter van de Europese Commissie. Hij is van huis uit wetenschapper en was onder meer hoogleraar in Bologna, Trento en Harvard. In 1995 werd hij voorman van de centrumlinkse Olijf-coalitie, waarna hij in 1996-1998 premier was. Ook in 2006-2008 was hij minister-president van Italië. Prodi is nu voorzitter van de centrumlinkse Democratische Partij van Italië. Behalve met de invoering van de euro kreeg hij als commissievoorzitter te maken met onder meer de dienstenrichtlijn, de onderhandelingen over toetreding van Turkije en de aanpak van de klimaatproblematiek.

in de periode 1999-2004: lid Europese Commissie

1.

First name

Romano (Romano)

2.

Personal data

Country
Italië

Place and date of birth
Scandiano (Reggio Emilia), 9 August 1939

3.

Party/Movement

Party
  • Partido Democratico (Democratische Partij) (centrum-links)
  • l'Ulivo (Olijf-coalitie) (centrum-links)

4.

Main functions and occupations

Main functions and occupations
  • assistent politieke economie, Universiteit van Bologna, from 1963 until 1971
  • onderzoeker ILSES (Lombardische instituut voor economische en sociale studies), from 1963 until 1964
  • onderzoeker Stanford Research Institute, from 1968
  • hoogleraar industriële organisatie en industriebeleid, Universiteit van Bologna, from 1971 until 1999
  • hoogleraar economie en industriebeleid, Vrije Universiteit van Trento, from 1973 until 1974
  • gasthoogleraar Universiteit van Harvard, from 1974
  • minister van Industrie, Handel en Nijverheid, from 28 November 1978 until 20 March 1979 (kabinet-Andreotti IV)
  • voorzitter IRI (Instituut voor industriële wederopbouw), from 1982 until 1989
  • voorzitter IRI (Instituut voor industriële wederopbouw), from 1993 until 1994
  • voorzitter Ulivo, de centrum-linkse coalitie, from 1995
  • lid Kamer van Volksvertegenwoordigers, from 10 May 1996 until 16 September 1999
  • minister-president, from 18 May 1996 until 21 October 1998
  • voorzitter Europese Commissie, from 17 September 1999 until 22 November 2004
  • lid Kamer van Volksvertegenwoordigers, from 28 April 2006 until 28 April 2008
  • minister-president, from 17 May 2006 until 8 May 2008
  • waarnemend minister van Justitie, from 17 January 2008 until 6 February 2008
  • hoofd panel vredesmissies in Afrika, Verenigde Naties, from 12 September 2008 until 2009
  • professor, Watson Institute for International Studies, Brown University (Verenigde Staten), from 6 February 2009
  • voorzitter China-EU dialoog, China Europe International Business School, from 2010
  • speciaal gezant Sahel, Verenigde Naties, from 10 October 2012

5.

Education

Academic education
  • rechten, Katholieke Universiteit van Milaan, until 1961
  • postuniversitaires studie aan de London School of Economics en in Milaan en Bologna

6.

Miscellaneous

Miscellaneous information
  • Kwam in september 2003 onder vuur te liggen vanwege rapporten over fraude bij het Europese Bureau voor Stastistiek Eurostat. In het Europees Parlement eisten sommige fracties het aftreden van Eurocommissaris Solbes.

Private life
De achtste uit een gezin van negen kinderen, waarvan er zeven (waaronder hijzelf) universitair docent zijn geworden.

7.

Family

Marital status
gehuwd

Children
2 zonen