M. (Michel) Barnier - EU monitor

EU monitor
Saturday, September 21, 2019
calendar

M. (Michel) Barnier

foto M. (Michel) Barnier vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library
Source: Europa Nu.

Michel Barnier (1951) is in juli 2016 benoemd tot hoofd van de Brexit-onderhandelingen namens de Europese Commissie. Daarvoor was hij speciaal adviseur van de voorzitter van de Europese Commissie, Jean-Claude Juncker, op het gebied van Defensie en Veiligheidsbeleid. Barnier was in 1999-2004 lid van de Europese Commissie belast met regionaal beleid en in 2010-2014 belast met interne markt en diensten. In de periode daarvoor was hij tijdens het presidentschap van Mitterrand milieuminister in het kabinet-Balladur (1993-1995). Tijdens het presidentschap van Chirac was hij viceminister van Europese Zaken in het kabinet-Juppé (1995-1997) en in 2007-2009 was hij minister van Landbouw en Visserij in het kabinet-Fillon II. In 2009 werd Barnier tot lid van het Europees Parlement gekozen. Hij is lid van de centrumrechtse Les Républicains van voormalig president Sarkozy.

in de periode 1999-2014: lid EP (niet-Nederlandse), lid Europese Commissie

1.

First name

Michel (Michel)

2.

Personal data

Country
Frankrijk

Place and date of birth
La Tronche (Frankrijk), 9 January 1951

3.

Party/Movement

Party
  • RPR (Rassemblement pour la République, Republikeinse Partij) (centrum-rechts, Gaullistisch)
  • UMP (L'Union pour un mouvement populaire, Unie voor een volksbeweging) (centrum-rechts)

European Parliamentary Group
Fractie van de Europese Volkspartij (Christen-Democraten)

4.

Main functions and occupations

Main functions and occupations
  • ambtenaar Kabinet van de ministers van Milieu, Jeugd en Sport, Handel en Ambacht, from 1973 until 1978
  • lid Kamer van Afgevaardigden, from 1978 until 1993 (voor het departement Savoie, 2e kiesdistrict (Albertville))
  • minister van Milieu, from 29 March 1993 until 17 May 1995 (kabinet-Baladur)
  • onderminister van Buitenlandse Zaken, belast met Europese Zaken, from 17 May 1995 until 2 June 1997 (kabinetten-Juppé I en II)
  • lid Senaat, from 1997 until 1999 (voor het departement Savoie)
  • lid Europese Commissie, belast met regionaal beleid, from 17 September 1999 until 1 April 2004 (commissie-Prodi)
  • minister van Buitenlandse Zaken, from 31 March 2004 until 2 June 2005 (kabinet-Raffarin III)
  • minister van Landbouw en Visserij, from 19 June 2007 until 23 June 2009 (kabinet-Fillon II)
  • lid Europees Parlement, from 14 July 2009 until 10 February 2010
  • lid Europese Commissie, belast met interne markt en diensten, from 10 February 2010 until 1 November 2014 (Commissie-Barroso II)
  • waarnemend eurocommissaris belast industrie en ondernemerschap, from 1 July 2014 until 1 November 2014
  • speciaal adviseur voor de voorzitter van de Europese Commissie aangaande defensie- en veiligheidsbeleid, from February 2015 until July 2016
  • hoofd onderhandelaar namens de Europese Commissie bij onderhandelingen over het vetrek van het Verenigd Koninkrijk uit de EU, from 1 October 2016 (benoemd 27 juli 2016)

5.

Other positions

Current
  • bijzonder adviseur Europees defensie- en veiligheidsbeleid, from February 2015

Previous
  • lid "Conseil général" van het departement Savoie, kanton Bourg-Saint-Maurice, from 1973 until 1999
  • voorzitter "Conseil général" van het departement Savoie, from 1982 until 1999
  • medevoorzitter van het organiserend Comité voor de XVIe Olympische Spelen van Albertville en Savoie, from 1987 until 1992
  • voorzitter Franse vereniging van de Raad van Europese gemeenten en regio's, from 1997 until 1999
  • voorzitter delegatie van de senaat bij de Europese Unie, from 1998 until 1999
  • lid Europese Conventie over de Toekomst van Europa, namens de Europese Commissie, from March 2002 until June 2003

6.

Education

Academic education
  • "Ecole Supérieure de Commerce" Parijs, from 1972

7.

Miscellaneous

Miscellaneous information
  • Coördineerde de uitvoering van subsidieprogramma's voor de minst bedeelde ("Objectif 1 en 2") regio's, waarvan het budget 2000-2006 is vastgesteld op ruim 135 miljard euro
  • Coördineerde de uitvoering van het Interreg III subsidieprogramma (samenwerking tussen regio's), waarvan het budget 2000-2006 is vastgesteld op 4,9 miljard euro
  • Coördineerde de uitvoering van het Urban II subsidieprogramma (duurzame stedelijke ontwikkeling), waarvan het budget 2000-2006 is vastgesteld op 1,6 miljard euro
  • Coördineerde de uitvoering van subsidieprogramma in Oost-Europese kandidaat-lidstaten voor verbetering van milieu en infrastructuur, waarvan sinds 2001 een jaarlijks budget is vastgesteld van 1,04 miljard euro
  • Presenteerde samen met eurocommissarissen Diamantopoulou en Fischler het Eerste Interimrapport betreffende de economische en sociale cohesie (2002)

ridderorden
  • Officier in het Légion d'Honneur
  • Groot-Kruis voor verdiensten voor de Federale Republiek Duitsland

8.

Publications

Complete listing of publications
  • Vive la politique (1985)
  • Le défi écologique, chacun pour tous (1990)
  • L'Atlas des risques majeurs (1992)
  • Vers une mer inconnue (1994)
  • Notre contrat pour l'alternance (2001)

9.

Family

Marital status
gehuwd

Children
3 kinderen