H. (Henk) Vos

foto H. (Henk) Vos
bron: Fotobureau Dijkstra
Source: Parlement.com.

Uit Groningen afkomstige vakbondsbestuurder en politicus. Was in beide hoedanigheden zeer betrokken bij het wel en wee van de Nederlandse scheepvaart-, auto- en vliegtuigindustrie en streed voor het behoud van werkgelegenheid. Leidde als FNV-voorman onder meer stakingsacties bij de Ford-fabrieken. Als Kamerlid voorzitter van de vaste commissie voor Economische Zaken. Was tevens voorzitter van de vakbond voor profwielrenners. Door vriend en vijand gewaardeerd om zijn directheid en spontaniteit; een man wars van dikdoenerij. Actief, gedreven en hardwerkend Kamerlid, dat vermoedelijk mede daardoor zijn gezondheid ondermijnde en tamelijk jong overleed.

PvdA
in de periode 1982-1998: lid Tweede Kamer

1.

First name

Hendrik (Henk)

2.

Personal data

Place and date of birth
Sappemeer (Gr.), 24 July 1943

Place and date of death
Amsterdam, 18 February 1999

3.

Party/Movement

Party/Parties
PvdA (Partij van de Arbeid), from 1 August 1961

4.

Main functions and occupations

  • beleidsmedewerker, Algemene Bedrijfsgroepen Centrale, from 1 November 1969 until 1 January 1972
  • districtsbestuurder, Industriebond NVV/FNV in Groningen, from 1 January 1972 until December 1983
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 13 December 1983 until 19 May 1998

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • lid Raad van Commissarissen Wilton-Fijenoord Holding b.v., until 19 February 1999
  • lid Raad van Commissarissen "Zoutindustrie" B.V. te Harlingen, until 19 February 1999

Derived functions
voorzitter vaste commissie voor Economische Zaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 30 November 1989 until 19 May 1998

Honorary positions
lid Comité van Aanbeveling "de Laatste Bons EB 39"

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament
  • Was woordvoerder economische zaken (industriebeleid) en defensie (materieel) van de PvdA-Tweede Kamerfractie. Hield zich ook bezig met het bouwbeleid.
  • Zette zich als Kamerlid onder andere in voor het behoud van vliegtuigfabriek Fokker

Dissenting voting behaviour (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

algemeen
  • Leidde als vakbondsbestuurder acties voor het behoud van de Amsterdamse Ford-fabriek in 1981
  • Uitgeschakeld door ernstige ziekte van mei 1995 tot januari 1996
  • Door deelname aan het televisieprogramma Sterrenslag, dat in Vaals werd opgenomen, waren hij en zijn fractiegenoot Evan Rozenblad op 25 mei afwezig bij de stemming over een tegen de ministers Van Thijn en Hirsch Ballin gerichte motie-Dijkstal. De fractieleiding had hen niet teruggeroepen. De motie werd met 61 tegen 59 stemmen aangenomen. Collega's van fracties die vóór de motie stemden, waren wel teruggekeerd.

Private life
  • Kwam uit een sociaaldemocratisch milieu
  • Ter nagedachtenis aan hem werd enige jaren de wielerwedstrijd Henk Vos Memorial georganiseerd

Anecdotes and citations
  • Zei in een interview bij zijn vertrek uit de Kamer over het beslag dat het Kamerwerk op hem had gelegd: "Toen ik veertien jaar geleden 's morgens het huis verliet, was mijn dochter drie jaar. Toen ik 's avonds thuiskwam was ze achttien."

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.