Drs. A.G. (Bert) Koenders - EU monitor

EU monitor
Saturday, October 19, 2019
calendar
foto Drs. A.G. (Bert) Koenders vergrootglas
Source: Parlement.com.

PvdA-politicus met een grote internationale staat van dienst en betrokkenheid met Afrika. Was in het kabinet-Balkenende IV i minister voor Ontwikkelingssamenwerking en in Rutte II i drie jaar minister van Buitenlandse Zaken. Hij begon als beleidsmedewerker van de PvdA-Tweede Kamerfractie en was European director Parlementarians for Global Action en politiek adviseur van de Verenigde Naties in zuidelijk Afrika. In de periode 2011-2013 was hij vertegenwoordiger van de secretaris-generaal van de VN in Ivoorkust en in 2013-2014 was hij dat in Mali. Als PvdA-Tweede Kamerlid (1997-2007) buitenlandwoordvoerder, die onder meer aandrong op onderzoek naar de Nederlandse betrokkenheid bij de strijd in Irak. Hij zat in de enquêtecommissie Srebrenica i. Ter zake kundig minister, die beslissingen echter soms lang afwoog.

PvdA
in de periode 1997-2017: lid Tweede Kamer, minister

1.

First names

Albert Gerard (Bert)

2.

Personal data

Place and date of birth
Arnhem, 28 May 1958

3.

Party/Movement

Party/Parties
PvdA (Partij van de Arbeid)

4.

Main functions and occupations

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 11 November 1997 until 22 February 2007
  • minister zonder portefeuille, minister voor Ontwikkelingssamenwerking, from 22 February 2007 until 23 February 2010
  • speciaal vertegenwoordiger in Ivoorkust van secretaris-generaal Ban Ki-Moon van de Verenigde Naties, from August 2011 until 1 July 2013
  • ondersecretaris-generaal van de Verenigde Naties en hoofd van de stabilisatiemissie MINUSMA in Mali, from 1 July 2013 until 16 October 2014 (benoemd 17 mei)
  • minister van Buitenlandse Zaken, from 17 October 2014 until 26 October 2017

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Previous (2/14)
  • speciaal gezant van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties over de gevolgen van de financiële crisis voor ontwikkelingslanden, May 2009 (voorbereiden conferentie in New York op 1 tot 3 juni)
  • voorzitter Raad van Toezicht "Rutgers WPF (World Poupulation Foundation)", from January 2011 until 1 July 2014

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


Derived functions (2/3)
  • voorzitter Contactgroep Frankrijk (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 10 September 2003 until February 2007
  • lid parlementaire werkgroep 'Parlementair onderzoek NATO Response Force (NRF)' over het inlichtingenrecht van de Tweede Kamer bij de inzet van de krijgsmacht, from June 2005 until June 2006

Honorary positions
honorair lid Commissie Stiglitz (bestrijden economische crisis in ontwikkelingslanden), from September 2009

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament (2/3)
  • Diende in 2001 samen met Mohamed Rabbae (GroenLinks) een initiatiefwetsvoorstel in over maatschappelijke verantwoord ondernemen (27.905)
  • Interpelleerde op 3 april 2002 minister Van Aartsen over de escalerende situatie in het Midden-Oosten (28.290)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.


Policy-making activities as minister (2/24)
  • Bracht in mei 2017 een bezoek aan India om de politieke en economische banden met dat land te versterken
  • Was in mei 2017 nauw betrokken bij het opstellen van richtsnoeren voor de onderhandelingen van de EU met het Verenigd Koninkrijk over de Brexit

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

9.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.