Mr.Drs. J.C. (Hans) van Baalen - EU monitor

EU monitor
Monday, October 14, 2019
calendar
foto Mr.Drs. J.C. (Hans) van Baalen vergrootglas
Source: Parlement.com.

Hans van Baalen (1960) was van 14 juli 2009 tot 2 juli 2019 lid van het Europees Parlement. Hij maakte namens de VVD deel uit van de ALDE-fractie i (Alliantie van Liberalen en Democraten voor Europa). De heer Van Baalen was lijsttrekker van de VVD bij de Europese verkiezingen van 2009 en 2014. Hij was Tweede Kamerlid voor de VVD van 28 september 1999 tot 23 mei 2002 en van 30 januari 2003 tot 14 juli 2009. Voor zijn Kamerlidmaatschap was hij directeur Public Affairs Consultants bij Deloitte Consulting en internationaal secretaris van de VVD. In de Tweede Kamer hield hij zich bezig met buitenlandse zaken en defensie en dat waren ook zijn beleidsterreinen in het Europees Parlement.

VVD
in de periode 1999-2019: lid Tweede Kamer, lid Europees Parlement

1.

First names

Johannes Cornelis (Hans)

2.

Personal data

Place and date of birth
Rotterdam, 17 June 1960

3.

Party/Movement

Party/Parties
VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), from 1986

European Parliamentary Group
Alliantie van Liberalen en Democraten voor Europa (ALDE)

4.

Main functions and occupations

  • adviseur Public & European Affairs en Corporate Communication, tevens directeur Public Affairs Consultants bij Deloitte Consulting, from 1 November 1988 until 1 September 1999
  • zelfstandig bestuursadviseur strategie, management en organisatie, from 1 September 1998 until 28 September 1999
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 28 September 1999 until 23 May 2002
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 30 January 2003 until 14 July 2009
  • lid Europees Parlement, from 14 July 2009 until 2 July 2019

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Current (2/3)
  • voorzitter Raad van Toezicht NIMD (Netherlands Institute of Multi Party Democracy), from 2005
  • fellow IISS (International Institute for Strategic Studies, Londen, from 2007

Previous (2/16)
  • lid Raad van Commissarissen Mercedes Benz Nederland, from July 2015 until October 2015
  • lid Adviesraad RAI te Amsterdam, from 2013 until October 2015

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


Derived functions (2/4)
  • voorzitter vaste commissie voor Buitenlandse Zaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 20 December 2006 until 10 April 2007
  • voorzitter vaste commissie voor Defensie (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 10 April 2007 until 18 June 2009

Honorary positions
  • erelid Koninklijke Leidsche Studenten Vereeniging tot Vrijwillige Oefening in den Wapenhandel "Pro Patria"
  • erevoorzitter Liberale Internationale, 27 April 2014

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament
  • Interpelleerde op 3 juni 2004 minister-president Balkenende en minister Bot over de Europese Grondwet

as Member of the European Parliament


Activities on European affairs (2/5)
  • Bracht in 2015 en de daarop volgende jaren als schaduwrapporteur een reeks verslagen uit over de betrekkingen met China, Rusland, Oekraïne, het buitenlands- en defensiebeleid en het nabuurschapsbeleid
  • Bracht in 2017 als schaduwrapporteur een verslag uit over de uitvoering van de vrijhandelsovereenkomst met Korea

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

9.

Miscellaneous

algemeen (3/6)
  • Zette zich in 2005 samen met Frans Timmermans (PvdA) en Mat Herben (LPF) in voor erkenning en onderscheiding voor de Poolse bevrijders van ons land in de Tweede Wereldoorlog
  • Maakte zich sterk voor de komst van een standbeeld voor Thorbecke nabij het Binnenhof
  • Na een bezoek aan Nicaragua in 2009, in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Liberale Internationale, meldde de regering van dat land dat hij het land was uitgezet. Hij had zich kritisch uitgelaten over een verandering van de Nicaraguaanse grondwet waardoor voor president Ortega een tweede termijn mogelijk werd. Van Baalen zelf meldde dat hij al was doorgereisd naar Costa Rico toen het bericht over zijn uitzetting verscheen. Later ontkende de regering de uitzetting en bood zij excuses aan.

Private life
Zijn echtgenote is directeur van het Fonds Slachtofferhulp

Anecdotes and citations
  • In een interview met Marc Peperkoorn van "De Volkskrant" op 31 juli 2010 noemde hij zijn werk in het Europees Parlement meer corvee dan passie. Op dat moment was hij voorzitter van de VVD-delegatie in het Europees Parlement.

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.