Dr. J.I.J.M. (Jos) Schmutzer

foto Dr. J.I.J.M. (Jos) Schmutzer
bron: Persoonlijkheden
Source: Parlement.com.

In Wenen geboren sociaal voelende katholieke minister van Overzeese Gebiedsdelen in het laatste oorlogskabinet (Gerbrandy III i). Was als mineraloog werkzaam in Nederlands-Indië en tevens als vertegenwoordiger van de mede door hem opgerichte Indische Katholieke Partij lid van de Volksraad en het College van Gedelegeerden. Bekleedde daarna in Utrecht een universitaire leerstoel.

RKSP
in de periode 1945: minister

1.

First names

Josef Ignaz Julius Maria (Jos)

2.

Personal data

Place and date of birth
Wenen (Oost.), 11 November 1882

Place and date of death
Utrecht, 26 September 1946

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • IKP (Indische Katholieke Partij), from 1918
  • RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij), until 22 December 1945
  • KVP (Katholieke Volkspartij), from 22 December 1945

4.

Main functions and occupations

  • verlof in Nederland, 1923
  • lid College van Gedelegeerden van Nederlands-Indië, from 1 July 1927 until 1 December 1929
  • hoogleraar crystallogie, mineralogie en petrographie, Rijksuniversiteit Utrecht, from 1 January 1930 until 26 September 1946 (benoemd 23 november 1929, op non-actief in 1945)
  • minister van Overzeese Gebiedsdelen, from 23 February 1945 until 25 June 1945

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • lid uitvoerend comité Hulpverlening aan kinderen in Spanje, 1939
  • lid bestuur Vereeniging "Katholieke Studiebelangen", Landbouwhogeschool te Wageningen, around 1946

Derived functions
tweede voorzitter Volksraad, until 1 December 1929

Honorary positions
erelid "Sint Melaniawerk" (jeugdwerk)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Miscellaneous

algemeen
  • Richtte in 1918 samen met L.J.M. Feber de Indische Katholieke Partij op

Private life (3/5)
  • Samen met echtgenote verrichtte hij veel sociaal-charitatief en missiewerk
  • Op Gondang Lipoero werd al in 1918 met inlanders een arbeidsovereenkomst met arbitrage-clausule gesloten
  • Zijn vader was koopman en viceconsul van Zweden en Noorwegen. Hij trad in Semarang in het huwelijk.

Campaign trail
  • Was in 1935 en 1937 RKSP-kandidaat bij de Eerste Kamerverkiezingen
  • Was in 1946 KVP-kandidaat bij de Eerste Kamerverkiezingen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.