L.A. van Roijen

foto L.A. van Roijen
bron: Het Leven/Spaarnestad/HGvN
Source: Parlement.com.

Hoogleraar in Delft met een officiersachtergrond. Kortstondig minister van Oorlog en Marine in het eerste kabinet-De Geer i. Trad formeel af omdat hij tegen het samenvoegen van die beide defensie-ministeries was. Waarschijnlijk was het ministerschap hem ook zwaarder gevallen dan verwacht en bovendien was er in de korte tijd van zijn ministerschap al de nodige kritiek op zijn beleid. Keerde daarna weer terug naar de wetenschap.

partijloze liberaal
in de periode 1926: minister

1.

First names

Louis Anne

2.

Personal data

Place and date of birth
Gorinchem, 9 October 1865

Place and date of death
Wassenaar, 4 April 1946

3.

Party/Movement

Party/Movement
liberaal, maar partijloos

4.

Main functions and occupations

  • gedetacheerd bij de constructie-werkplaatsen te Delft, from 1895 until 1 September 1906
  • hoogleraar mechanische technologie, Technische Hogeschool te Delft, from 1 September 1906 until 1 July 1934 (op non-activiteit tijdens ministerschap; in 1934 ontslag op eigen verzoek)
  • minister van Oorlog, from 8 March 1926 until 24 April 1926 (ontslag op verzoek bij K.B. van 22 april 1926)
  • minister van Marine ad interim, from 8 March 1926 until 24 April 1926

Military rank (officer) (2/3)
  • eerste luitenant der artillerie, from 4 May 1888 until 23 November 1900
  • kapitein der artillerie, from 23 November 1900 until 1 September 1906

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Other positions

  • lid Staatscommissie ad hoc inzake blijvende verlaging van de Rijksuitgaven (bezuiniginscommissie-Welter), from October 1930
  • voorzitter KIVI (Koninklijk Instituut voor Ingenieurs)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activities

Policy-making activities as minister
  • Besloot kort na zijn aantreden de aanschaf van twee torpedobootjagers voorlopig van de begroting te schrappen, om studie naar de noodzaak te kunnen verrichten. Vooral de ARP-fractie had hierop ernstige kritiek.
  • Loodste in maart 1926 de begrotingen van de ministeries van Oorlog en Marine voor 1926 door de Tweede Kamer

8.

Miscellaneous

algemeen
  • Was in 1926 ook tijdens de bijna geslaagde formatie-Limburg al kandidaat-minister van Oorlog en Marine
  • Hij had toen hij aantrad als minister nog niet direct ontslag genomen als hoogleraar en kon dat ambt na zijn spoedige aftreden dan ook direct weer oppakken.

Private life
Een oom van hem was burgemeester van Beusichem, van Zaltbommel en van Nijmegen

9.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.