J.J. Rambonnet

foto J.J. Rambonnet
bron: Het Geheugen van Nederland
Source: Parlement.com.

Liberale marineofficier, die in het kabinet-Cort van der Linden i minister van Marine was tijdens de Eerste Wereldoorlog. Kreeg in die functie te maken met aanvallen op Nederlandse schepen en met eisen van oorlogvoerenden ten aanzien van het scheepvaartverkeer. Een conflict met zijn collega's over de mate waarin aan die eisen moest worden toegegeven, leidde tot zijn ontslag. Wilhelmina koos toen nadrukkelijk zijn zijde.

partijloze liberaal
in de periode 1913-1940: minister, lid Raad van State

1.

First names

Jean Jacques

2.

Personal data

Place and date of birth
Wijhe (Ov.), 8 March 1864

Place and date of death
Rotterdam, 3 August 1943

3.

Party/Movement

Party/Movement
liberaal

4.

Main functions and occupations

  • minister van Marine, from 29 August 1913 until 28 June 1918
  • minister van Oorlog ad interim, from 15 May 1917 until 15 June 1917 (na het aftreden van minister Bosboom)
  • ambteloos, from 28 June 1918 until 16 January 1920
  • lid Raad van State, from 16 January 1920 until 14 September 1940 (benoemd bij K.B. van 7 januari 1920)

Military rank (officer) (2/6)
  • schout-bij-nacht, from 16 July 1917 until 1 December 1918
  • vice-admiraal titulair, from 25 August 1922

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Other positions

  • lid commissie herziening van het stokerspersoneel
  • leider (hoofdverkenner) der Nederlandse Padvinderij, from 1929 until November 1937

Derived functions (2/3)
  • lid afdeling Waterstaat (Raad van State)
  • lid afdeling Koloniën (Raad van State)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activities

Activities as minister
  • Verdedigde in 1915 met succes een vlootplan dat voorzag in de bouw van enkele kruisers en onderzeeboten voor de defensie van Nederlands-Indië. Het plan zou echter grotendeels onuitgevoerd blijven.

8.

Miscellaneous

algemeen
  • Trad af na een conflict met zijn collega's over een konvooi naar Nederlands-Indië. Zijn collega's wilden wel toegeven aan bepaalde Engelse eisen ten aanzien van passagiers en goederen, terwijl Rambonnet daar niet voor voelde.
  • Koningin Wilhelmina koos in dit conflict zijn zijde, nodigde hem na zijn ontslag uit op audiëntie en benoemde hem tot haar adjudant in buitengewone dienst

Private life
  • Was als commandant van de "Mataram" betrokken bij het neerslaan van een opstand op Flores en Adonare
  • Zijn vader was burgemeester van Wijhe (1863-1900) en Statenlid in Overijssel (1878-1886)

9.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.