H.J. Enderlein

foto H.J. Enderlein
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: Regionaal Archief Alkmaar
Source: Parlement.com.

Tweede minister van Oorlog in het kabinet-Heemskerk/Van Lynden van Sandenburg i. Was officier (kolonel) bij de genie en directeur der militaire verkenningen. Als a-politieke officier ongeschikt voor de omgang met de Staten-Generaal. Had bovendien een stroeve relatie met de koning en dreigde al spoedig met aftreden. Trad na ruim een half jaar af, omdat zijn voorstellen tot uitvoering van de Vestingwet geen steun kregen.

conservatief
in de periode 1875-1876: minister

1.

Personal data

Surnames
Hendrik Johannes

Place and date of birth
Alkmaar, 7 March 1821

Place and date of death
's-Gravenhage, 28 December 1898

2.

Party/Movement

Party/Movement
conservatief

3.

Main functions and occupations

  • chef staf, Tweede militaire afdeling, from 1 March 1862 until 1 April 1868
  • directeur Militaire Verkenningen, from 1 April 1868 until 1 July 1873
  • commandant Nieuwe Hollandse Waterlinie bezuiden de Lek, from 1 July 1873 until 29 April 1875
  • minister van Oorlog, from 29 April 1875 until 1 January 1876
  • commandant Nieuwe Hollandse Waterlinie bezuiden de Lek, from 1876 until 1 July 1877

Military rank (officer) (4/7)
  • majoor der Generale Staf, from 1 July 1862 until 1 March 1868, remark: 27-06
  • luitenant-kolonel der Generale Staf, from 1 March 1868 until 1 July 1873
  • kolonel der Generale Staf, from 1 July 1873 until 16 June 1877, remark: 19-06
  • generaal-majoor b.d., from 16 June 1877 (gepensionneerd)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

4.

Other positions

  • lid permanente militaire spoorwegcommissie
  • lid commissie voor inspectie van de Koninklijke Militaire Academie, March 1876

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

5.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

6.

Miscellaneous

algemeen
  • Trad af nadat de Tweede Kamer op 17 december 1875 met 37 tegen 36 stemmen de Vestingbegroting had verworpen

Campaign trail
  • Was in maart 1881 bij tussentijdse verkiezingen in het district Arnhem Tweede Kamerkandidaat. Werd verslagen door Ph.W. van der Sleyden (lib.).

7.

Publications

Publications
Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek, deel II, 437

8.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Extended version

Speciaal voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn de biografieën van alle kansrijke (volgens de peilingen) kandidaten in uitgebreide vorm raadpleegbaar op parlement.com.

Voor de overige ruim 5000 biografieën geldt het volgende:

In het digitale biografisch archief van de Stichting PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, parlementaire activiteiten, opleiding en wetenswaardigheden. Voorlopig is het beschikbaar stellen van uitgebreide biografieën, en/of daarop gebaseerde statistische gegevens, opgeschort. Wilt u een uitgebreide biografie inzien? Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.