J.M. (Jim) de Booy

foto J.M. (Jim) de Booy
bron: Beeldbank Nationaal Archief
Source: Parlement.com.

Liberale ondernemer en minister. Na een marineloopbaan werkzaam in het bedrijfsleven. Doorliep een internationale loopbaan bij de Bataafse Petroleum Maatschappij. Stak in 1940 over naar Engeland en werd in Londen lid van de buitengewone adviesraad en van de scheepvaart- en handelscommissie en in 1944 benoemd tot minister van Scheepvaart en Visserij. In het derde kabinet-Gerbrandy i nam hij tevens de portefeuille van Marine op zich en hij behield die in het kabinet-Schermerhorn/Drees i. Nadien de eerste Nederlandse ambassadeur in Bonn. Krachtige persoonlijkheid en deskundige bewindsman, die werd gewaardeerd vanwege zijn onafhankelijke en doortastende optreden.

partijloze liberaal
in de periode 1944-1946: minister

1.

First names

James Marnix (Jim)

2.

Personal data

Place and date of birth
Kralingen (thans gem. Rotterdam), 24 July 1885

Place and date of death
Lausanne (Zwitserland), 1 March 1969

3.

Party/Movement

Party/Movement
liberaal

4.

Main functions and occupations

  • minister van Scheepvaart en Visserij, from 31 May 1944 until 25 June 1945
  • minister van Marine, from 23 February 1945 until 3 July 1946
  • minister van Oorlog ad interim, from 23 February 1945 until 4 April 1945 (in afwachting van de benoeming van De Quay)
  • minister van Scheepvaart ad interim, from 25 June 1945 until 3 July 1946
  • hoofd Nederlandse Missie bij de Geallieerde Bestuursraad in Duitsland te Berlijn, from 1 December 1948 until 1 April 1951
  • buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Bonn, from 4 April 1951 until 1 December 1952

Military rank (officer)
  • luitenant-ter-zee eerste klasse, from 10 September 1906 until 16 August 1916
  • luitenant-ter-zee eerste klasse, from 16 August 1916 until 1 April 1919

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Other positions

lid bestuur Stichting "Het Curaçaosch Ondersteuningsfonds", around 1938

Honorary positions
erelid Koninklijke Marine Jachtclub

6.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activities

Activities as minister
  • Stelde een Raad voor de Koopvaardij in

8.

Miscellaneous

algemeen
  • Behoorde in 1943 tot de groep reders die zich in een adres tot de koningin richtte, om hun bezwaren tegen het scheepvaartbeleid van minister Kerstens te ventileren. Volgde in 1944 Kerstens op als minister van Scheepvaart.

Private life
Vertrok in de meidagen van 1940 per vissersboot naar Engeland, in gezelschap van onder anderen Prof. Veraart en dr. Kasteel.

9.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.