Mr. E.K. (Elida) Tuinstra

foto Mr. E.K. (Elida) Tuinstra
bron: Fotoarchief Eerste Kamer
Source: Parlement.com.

Actief Tweede en Eerste Kamerlid van D66, dat vooral bekend werd door haar strijd voor liberalisering van de abortus- en euthanasiewetgeving. Diende over beide onderwerpen een initiatiefvoorstel in. Dochter van een dominee. Werkte in het onderwijs en was ambtenaar, en kwam in 1977 vrij verrassend in de Tweede Kamer (een hoger geplaatste kandidaat bedankte voor de eer). In de Kamer een nauwgezet en veelzijdig lid, dat vooral op het gebied van justitie en volksgezondheid werkzaam was. Zette zich ook in voor emancipatie van de vrouw. Keerde vijf jaar na haar vertrek uit de Tweede Kamer in 1991 terug in de Haagse politiek als Eerste Kamerlid.

D66
in de periode 1977-1999: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

1.

First names

Elida Katherina (Elida)

2.

Personal data

Place and date of birth
Lemele (gem. Ommen), 26 October 1931

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • PvdA (Partij van de Arbeid), from 1965 until 1967
  • D'66 (Democraten 1966), from 1967 until March 1973
  • D'66 (Democraten 1966), from November 1976 until 15 June 1985 (partijnaam gewijzigd)
  • D66 (Democraten 66)

4.

Main functions and occupations

  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, from 3 June 1970 until 17 May 1973
  • beleidsmedewerker directie Onderwijsstructuur, directoraat-generaal hoger onderwijs en wetenschappelijk onderzoek, ministerie van Onderwijs en Wetenschappen (ambtelijk secretaris project Open Universiteit), from 1975 until 1977
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 8 June 1977 until 3 June 1986
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 11 June 1991 until 8 June 1999

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

Previous (2/16)
  • lid algemeen bestuur IKON (Inter Kerkelijke Omroep Nederland)
  • lid bestuur Centrum voor Parlementaire Geschiedenis, Katholieke Universiteit Nijmegen

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


Derived functions (2/7)
  • lid Presidium (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 11 June 1982 until 16 September 1983
  • ondervoorzitter vaste commissie voor Binnenlandse Zaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 9 December 1982 until 3 June 1986

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament (2/4)
  • Diende in 1984 een initiatiefwetsvoorstel in over versoepeling van de bepalingen ten aanzien van euthanasie. De verdediging van het voorstel werd in 1986 overgenomen door Jacob Kohnstamm. (18.331)
  • Hield zich als Eerste Kamerlid vooral bezig met volksgezondheid, onderwijs en cultuur (mediabeleid)

Dissenting voting behaviour (0/5)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

algemeen
  • Was zowel in Voorburg als Oegstgeest medeoprichtster van een D66-afdeling
  • Verliet begin maart 1973 samen met haar echtgenoot Prof. J. Wessel D66 en bedankte tevens als Statenlid. Zij keerden zich tegen de volgens hen te nauwe samenwerking van D'66 met de PvdA en overwogen de oprichting van een nieuwe partij, "Vrije Democraten". Keerde in november 1976 echter na de oproep van Jan Terlouw op het D'66-congres terug als partijlid.
  • Stond in 1977 op de negende plaats op de D66-kandidatenlijst en werd lid toen mevrouw Meta van Beek haar benoeming niet aannam

Private life
  • Haar (voormalige) echtgenoot was hoogleraar bestuursrecht in Delft
  • Haar grootvader van vaderszijde was voor de CHU gemeenteraadslid in Rotterdam

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.