Drs. M.B.C. (Ria) Beckers-de Bruijn - EU monitor

EU monitor
Saturday, October 19, 2019
calendar
foto Drs. M.B.C. (Ria) Beckers-de Bruijn vergrootglas
Source: Parlement.com.

Politiek leider van de PPR en later GroenLinks. Was voor zij in de politiek kwam twaalf jaar lerares klassieke talen in Haarlem en Leiden. In 1974 partijvoorzitter en in 1977 eerste vrouwelijke lijsttrekker in de Nederlandse politiek. Onder haar leiding verbrak de PPR het bondgenootschap met de PvdAái en koerste de partij aan op samenwerking met PSPái, CPNái en EVPái. Debatteerde als fractievoorzitter vaak op indringende wijze over onderwerpen als vrede en veiligheid, sociale zaken, mensenrechten en bescherming van het milieu. Na haar vertrek uit de politiek actief in besturen van milieuorganisaties. Gedreven, idealistisch en gerespecteerd politica.

PPR, GroenLinks
in de periode 1977-1993: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK, partijvoorzitter, politiek leider

1.

First names

Maria Brigitta Catherina (Ria)

2.

Personal data

Changes in name or title
M.B.C. de Bruijn

Place and date of birth
Driebergen (gem. Driebergen-Rijsenburg), 2 November 1938

Place and date of death
Wadenoijen (gem. Tiel), 22 March 2006

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • PPR (Politieke Partij Radikalen), until 16 February 1991
  • GroenLinks, from 24 November 1990

4.

Main functions and occupations

  • lerares klassieke talen, R.K. "Lyceum Sanctissimae Trinitatis" te Overveen, from 1962 until 1967
  • lerares klassieke talen, "Stedelijk Gymnasium" te Leiden, from August 1967 until 1974
  • fractievoorzitter PPR Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 26 May 1977 until 6 September 1989
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 8 June 1977 until 20 April 1993
  • fractievoorzitter GroenLinks Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 7 September 1989 until 20 April 1993

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • lid commissie onderzoek vuurwerkramp Enschede (Commissie-Oosting), from 25 May 2000 until March 2001
  • lid bestuur Innovatie-netwerk Groene Ruimte en Agrocluster

Derived functions
ondervoorzitter bijzondere commissie Hulpverlening aan drugsverslaafden (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 5 April 1978 until September 1981

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament (2/14)
  • Interpelleerde op 26 september 1991 minister Bukman en staatssecretaris Gabor over de problemen op het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij
  • Interpelleerde op 16 maart 1993 minister-president Lubbers over de uitstoot van CO2

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

algemeen
  • Was de eerste vrouwelijke landelijke lijstaanvoerder in Nederland

Private life (3/5)
  • In Wadenoijen woonde zij op een boerderij, waarop op beperkte schaal vee werd gehouden
  • Overleed na langdurige ziekte
  • Zij zat bij haar vader in de klas. Ook haar moeder werkte in het onderwijs (op de St. Xaveriusschool, 1958-1972).

Pseudonyms and nicknames
  • 'Moeder' (bijnaam die partijgenoten in de PPR haar gaven)
  • 'de akela van GroenLinks' (bijnaam)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.