E.H. (Ernst) van der Beugel

foto E.H. (Ernst) van der Beugel
bron: Beeldbank Nationaal Archief
Source: Parlement.com.

Intelligente vindingrijke econoom en diplomaat, die als topambtenaar en staatssecretaris van Buitenlandse Zaken in het kabinet-Drees IVĀ i in de jaren vijftig Nederland met succes vertegenwoordigde in belangrijke onderhandelingen. Was na zijn staatssecretariaat president-directeur van de KLM en hoogleraar internationale betrekkingen in Leiden. Promoveerde op latere leeftijd. Vervulde vele commissariaten bij grote concerns in binnen- en buitenland en was daarnaast actief in diverse internationale fora, zoals de Bilderberg-conferentie. Atlanticus, die rechts in de PvdA stond. Stond bekend om zijn verfijnde gevoel voor humor en eruditie.

PvdA
in de periode 1957-1958: staatssecretaris

1.

First names

Ernst Hans (Ernst)

2.

Personal data

Changes in name or title
Dr. E.H. van der Beugel (na promotie in 1965)

Place and date of birth
Amsterdam, 2 February 1918

Place and date of death
's-Gravenhage, 29 September 2004

3.

Party/Movement

Party/Parties
PvdA (Partij van de Arbeid)

4.

Main functions and occupations

  • staatssecretaris van Buitenlandse Zaken (belast met Europese samenwerking), from 8 January 1957 until 22 December 1958 (benoemd bij K.B. van 27 december 1956)
  • voorzitter Raad van Bestuur N.V. KLM (Koninklijke Luchtvaart Maatschappij), from 1 June 1961 until January 1963
  • buitengewoon hoogleraar westelijke samenwerking na de Tweede Wereldoorlog, Rijksuniversiteit Leiden, from 1 October 1966 until 1 March 1983 (vanwege het Leids Universiteits Fonds)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • voorzitter Raad van Commissarissen "uitgeverij v/h E.J. Brill" te Leiden
  • lid Raad van Commissarissen General Electric Compagny

Honorary positions
erevoorzitter volkenrechtelijk dispuut "Prof. Mr. B.M. Telders", from 1968

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

Policy-making activities as minister
  • Speelde als staatssecretaris een belangrijke rol op de achtergrond bij de onderhandelingen over de totstandkoming van de Europese Economische Gemeenschap
  • Was in 1957 delegatieleider bij onderhandelingen met de Verenigde Staten over een lijnverbinding van de KLM met Houston en Los Angelos

9.

Miscellaneous

algemeen
  • Werd tegen de zin van de PvdA-Tweede Kamerfractie namens zijn partij staatssecretaris. De fractie meende (overigens ten onrechte) dat hij te anti-Europees was.

Private life
  • Kwam uit een oorspronkelijk joodse familie. Zijn ouders en zus moesten onderduiken.
  • Zijn echtgenote was een schoonzus van ds. J.J. Buskes

Non-acceptance of political functions
  • staatssecretaris van Oorlog, 1958 (na het aftreden van Kranenburg)

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.