H. (Heije) Schaper

foto H. (Heije) Schaper
bron: Beeldbank Nationaal Archief
Source: Parlement.com.

Luchtmachtofficier, die in 1966 als partijloze deskundige in het kabinet-Cals de overleden KVP'er Borghouts opvolgde als staatssecretaris voor de luchtmacht. Onverschrokken Friese oorlogsvlieger, die in oktober 1940 met een watervliegtuig Nederlanders van het Tjeukemeer trachtte op te pikken om ze naar Engeland te kunnen brengen. Bij een aanval op een Duits konvooi neergeschoten en krijgsgevangene gemaakt. Onderscheiden met de Militaire Willemsorde. Was na de oorlog commandant van de Marine Luchtvaartdienst in Indië en later Chef van de Luchtmachtstaf. Evenwichtig en zakelijk vakman.

partijloos
in de periode 1966: staatssecretaris

1.

First name

Heije (Heije)

2.

Personal data

Place and date of birth
Joure (gem. Haskerland, Frl.), 8 September 1906

Place and date of death
's-Gravenhage, 26 May 1996

3.

Main functions and occupations

  • chef Militaire Huis van de Koningin, from 1963 until 22 June 1966
  • staatssecretaris van Defensie (belast met aangelegenheden betreffende de Koninklijke Luchtmacht), from 22 June 1966 until 5 April 1967
  • adjunct-generaal en chef Militaire Huis van H.M. de Koningin, from April 1967 until February 1976

Internment
krijgsgevangene kamp "Stalag Luft III" in Opper-Silezië, from May 1942 until May 1945

Military rank (officer) (2/6)
  • generaal-majoor Koninklijke Luchtmacht, from 1 November 1954 until 1 November 1956
  • luitenant-generaal Koninklijke Luchtmacht, from 1 November 1956 until 1 March 1964

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

4.

Other positions

  • kanselier der Nederlandse Ridderorden, from 1976 until 1981
  • adjudant in buitengewone dienst van H.M. koningin Juliana, from February 1976

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

5.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

6.

Miscellaneous

algemeen
  • Voerde in de Tweede Kamer alleen in december 1966 het woord bij de behandeling van de begroting van Defensie voor 1967. Zijn inbreng besloeg nog geen volledige kolom in de Handelingen.

7.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

8.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.