Drs. H. (Hedy) d' Ancona

foto Drs. H. (Hedy) d' Ancona
bron: Europees Parlement
Source: Parlement.com.

Hedy d' Ancona (1937) was a member of the European Parliament from 19 July 1994 to 20 July 1999 and from 24 July 1984 to 7 November 1989 as an independent member, and was aligned with the Progressive Alliance of Socialists and Democrats. She took seat in Parliament on behalf of the Netherlands.

1.

Personal data

Name and surname

Hedy d' Ancona

Title(s)

Drs.

Date of birth

1 October 1937 ('s-Gravenhage)

Country

Netherlands

2.

Political affiliation

European political group

Progressive Alliance of Socialists and Democrats