P. (Piet) Dankert - EU monitor

EU monitor
Tuesday, October 15, 2019
calendar

P. (Piet) Dankert

foto P. (Piet) Dankert vergrootglas
bron: Beeldbank Nationaal Archief
Source: Parlement.com.

Piet Dankert (1934) was a member of the European Parliament from 19 July 1994 to 20 July 1999 and from 17 July 1979 to 7 November 1989 as an independent member, and was aligned with the Progressive Alliance of Socialists and Democrats. He took seat in Parliament on behalf of the Netherlands.

1.

Personal data

Name and surname

Piet Dankert

Date of birth

8 January 1934 (Stiens (gem. Leeuwarderadeel, Frl.))

Country

Netherlands

2.

Political affiliation

European political group

Progressive Alliance of Socialists and Democrats