A.B. (Arie) de Zeeuw

foto A.B. (Arie) de Zeeuw
bron: Vliegen, "Die onze kracht ontwaken deed"
Source: Parlement.com.

Rotterdams socialistisch politicus, die een belangrijke rol speelde bij de revolutiepoging i in november 1918 (de 'vergissing van Troelstra'). Meende dat de tijd daarvoor rijp was. Hij was afkomstig uit het onderwijs. Na een korte periode in de Tweede Kamer gezaghebbend wethouder van onderwijs en later financiën. Werd in 1923 Eerste Kamerlid. Installeerde als waarnemend burgemeester in 1941 de NSB'er Müller i als burgemeester. Hoewel hij tijdens die plechtigheid duidelijk afstand nam van de NSB, viel hij bij zijn partij in ongenade en mocht hij in 1945 niet terugkeren in het parlement.

SDAP
in de periode 1917-1945: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK

1.

First names

Arie Bastiaan (Arie)

2.

Personal data

Place and date of birth
Rijsoord (gem. Ridderkerk), 12 December 1881

Place and date of death
Blaricum, 18 April 1967

3.

Party/Movement

Party/Parties
SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij) (omstreeks 1903-1904 lid geworden)

4.

Main functions and occupations

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 15 January 1918 until 1 November 1919 (januari-september 1918 voor het kiesdistrict Rotterdam II)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 18 September 1923 until 13 September 1945
  • fractievoorzitter SDAP Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 10 June 1937 until 13 September 1945
  • waarnemend burgemeester van Rotterdam, from 1 September 1941 until 29 October 1941
  • lid Raad van Advies gemeentebestuur Rotterdam, from 1 June 1945 until 9 November 1945

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • lid College van Curatoren Nederlandsche-Handels-Hoogeschool te Rotterdam, from 1919 until 1921
  • lid College van Curatoren Nederlandsche-Handels-Hoogeschool te Rotterdam, from 1924 until 1927

Derived functions (2/3)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), from 22 December 1937 until 20 September 1938
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), from 20 December 1938 until 21 March 1939

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament
  • Sprak in de Tweede Kamer vooral over onderwijsaangelegenheden, pensioenen, posterijen en koloniale zaken
  • In de Eerste Kamer woordvoerder voor defensie, onderwijs, binnenlandse zaken en PTT-aangelegenheden

Dissenting voting behaviour (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

algemeen (3/4)
  • Trad in februari 1932 samen met Brautigam af als wethouder vanwege de verwerping van de voorgestelde straatbelasting. Zij wilden niet zonder meer meegaan in het bezuinigingsbeleid van het kabinet-Colijn.
  • Installeerde als waarnemend burgemeester van Rotterdam de NSB-burgemeester Muller. Hield hierbij een rede, waarin hij het karakter van de installatie laakte en liet Muller de ambtsketen omhangen door een bode. Werd desondanks daarvoor bekritiseerd door onder anderen K. Vorrink en door een ereraad van de SDAP. Op grond van bezwaren van met name Vorrink niet toegelaten tot de tijdelijke Staten-Generaal door de zgn. verklaringscommissie-Beelaerts van Blokland.
  • De lokale afdeling van de SDAP keerde zich tegen de uitspraak van de ereraad. Het landelijke partijbestuur liet in november 1945 weten niet in te stemmen met de gang van zaken in de kwestie-De Zeeuw

Private life
Zijn dochter, Mr. Ch.A. de Ruyter-de Zeeuw, was lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, from 1946 until 1970

Campaign trail (3/4)
  • Werd in 1913 bij naverkiezingen in het district Rotterdam I na herstemming verslagen door de B.J. Gerretson (chu)
  • Versloeg in december 1917 J. Schouten (arp) na herstemming. Derde kandidaat was D. de Klerk (lib.).
  • Werd in 1923, 1926, 1932 en 1937 tot Eerste Kamerlid gekozen in Groep IV: Zuid-Holland

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.