Mr. A.C. Visser van IJzendoorn

foto Mr. A.C. Visser van IJzendoorn
bron: Onze Afgevaardigden
Source: Parlement.com.

Rechtsgeleerde en prominent vrij-liberaal Tweede Kamerlid. Na de advocatuur hoogleraar burgerlijk en handelsrecht in Leiden. Werd al op 32-jarige leeftijd Statenlid. In 1913 in het tot dan overwegend rechtse district Gorinchem tot Tweede Kamerlid gekozen. Bekend vanwege zijn uitspraak over het opheffen van de Eerste Kamer, waarover slechts de boden zouden treuren. Stemde in 1920 als enige liberaal tegen de Lager-onderwijswet van minister De Visser i. Kon scherp uit de hoek komen, maar genoot toch de sympathie van zijn medeleden. Hield van gezelligheid en was vaak in de koffiekamer van de Kamer te vinden. Sprak met een Gorkums accent.

Vrij-Liberalen, Vrijheidsbond
in de periode 1913-1923: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

1.

First names

Alibert Cornelis

2.

Personal data

Place and date of birth
Gorinchem, 2 August 1858

Place and date of death
's-Gravenhage, 23 September 1924

3.

Party/Movement

Party/Movement
liberaal

Party/Parties
  • Bond van Vrije Liberalen, from 23 June 1906 until 16 April 1921
  • Liberale Staatspartij "De Vrijheidsbond", from 16 April 1921

4.

Main functions and occupations

  • kantonrechter-plaatsvervanger, kanton Gorinchem, from 1 December 1885 until 1 September 1899
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, from 2 July 1890 until 3 July 1923 (1890-1919 voor het kiesdistrict Gorinchem)
  • hoogleraar burgerlijk en handelsrecht, Rijksuniversiteit Leiden, from 27 September 1899 until 1 October 1923 (op non-actief in de jaren 1913-1923)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 16 September 1913 until 10 December 1923 (1913-1918 voor het kiesdistrict Gorinchem)
  • fractievoorzitter Vrije Liberalen, Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 8 November 1916 until 16 April 1921

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • voorzitter Raad van Commissarissen "Leidsche Spaarbank"
  • lid Raad van Commissarissen N.V. "Textielfabriek v/h Gebr. Van Wijk" te Leiden

Derived functions (2/8)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from September 1920 until January 1921
  • voorzitter Commissie van Voorbereiding van het wetsontwerp tot herziening van de Gemeentewet (Tweede Kamer der Staten-Generaal), 1923

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament
  • Sprak in de Tweede Kamer over uiteenlopende onderwerpen zoals justitie, visserij, verkeersaangelegenheden, belastingen en onderwijs
  • Verdedigde in 1917 met succes in de Eerste Kamer een door hem en Marchant, De Meester en Troelstra ingediend initiatiefvoorstel over verhoging van de onderwijssalarissen. De regering bekrachtigde het voorstel niet, maar kwam korte tijd later met een eigen voorstel, dat wel wet werd.

Dissenting voting behaviour (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

algemeen (3/4)
  • Sprak in november 1918 de gevleugelde woorden, dat alleen de boden van de Eerste Kamer zouden treuren, als dit college ten grave zou worden gedragen. Vond dat de Eerste Kamer kon worden afgeschaft, mits er daarvoor in de plaats een referendum zou komen.
  • Werd in juli en september 1922 en in september 1923 als derde op de voordracht voor het Tweede Kamervoorzitterschap gezet
  • Was in 1923 ondanks ernstige ziekte aanwezig bij de stemming over de omstreden (en uiteindelijk met 1 stem verschil verworpen) ontwerp-Vlootwet

Private life
Zijn vader was aannemer en vanaf circa 1858 koopman in koffie en thee (firma "Van Houweninge en Visser"), tevens wethouder van Gorinchem en Statenlid in Zuid-Holland

Campaign trail
  • Versloeg in 1913 P.E. Briët (arp) na herstemming
  • Werd in 1917 bij enkelvoudige kandidaatstelling gekozen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.