Dr. Th.L.M. (Theo) Thurlings

foto Dr. Th.L.M. (Theo) Thurlings
bron: Fotoarchief Eerste Kamer
Source: Parlement.com.

Uit Limburg afkomstige Wageningse hoogleraar die tien jaar Eerste Kamervoorzitter was. Voor hij voorzitter werd financieel woordvoerder van de KVP-Eerste Kamerfractie. Werd enkele malen genoemd als ministerskandidaat. Was tevens enige jaren voorzitter van het wetenschappelijk bureau van de KVP. Leidde in 1980 de Verenigde Vergadering i in Amsterdam, waarin koningin Beatrix werd ingehuldigd. Gewaardeerde, kalme Kamervoorzitter, die echter niet erg op de voorgrond trad.

KVP, CDA
in de periode 1956-1983: lid Eerste Kamer, voorzitter Eerste Kamer

1.

First names

Theodorus Lambertus Mathis (Theo)

2.

Personal data

Place and date of birth
Tegelen, 24 December 1916

Place and date of death
Wageningen, 10 September 1997

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • KVP (Katholieke Volkspartij), until 11 October 1980
  • CDA (Christen-Democratisch Appèl), from 11 October 1980

4.

Main functions and occupations

  • lector staathuishoudkunde, NEH (Nederlandse Economische Hogeschool) te Rotterdam, from 1946 until 1 November 1949
  • hoogleraar staatshuishoudkunde, Landbouwhogeschool te Wageningen, from 1 November 1949 until 1 September 1982
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 6 November 1956 until 13 September 1983
  • voorzitter Eerste Kamer der Staten Generaal, from 18 September 1973 until 13 September 1983 (benoemd bij K.B. van 7 september 1973)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • buitengewoon lid College van Beroep voor bedrijfsleven, from 1965
  • voorzitter Raad van Commissarissen "Zaadunie" B.V. te Enkhuizen, from 1965 until 1988

Derived functions (2/8)
  • voorzitter College van Senioren (Eerste Kamer der Staten-Generaal), from 18 September 1973 until 13 September 1983
  • voorzitter Huishoudelijke Commissie (Eerste Kamer der Staten-Generaal), from 18 September 1973 until 13 September 1983

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament
  • Was financieel-woordvoerder van de KVP-Eerste Kamerfractie. Hield zich verder bezig met landbouw, mijnbouw, hoger onderwijs en wetenschappen.

Dissenting voting behaviour (0/9)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

Private life
  • Een broer van hem, dr. J.M.G. Thurlings, was hoogleraar sociologie aan de Katholieke Universiteit Nijmegen
  • Zijn echtgenote was een Hongaarse

Campaign trail
  • Werd in 1956, 1963, 1969 en 1971 gekozen door Groep I: Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg
  • Werd in 1974, 1980 en 1981 gekozen door Groep III: Noord-Holland en Friesland

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.