Mr. P. Mijer

foto Mr. P. Mijer
bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)
Source: Parlement.com.

Conservatief koloniaal specialist, die als zoon van een Indisch handelaar, in Nederlands-Indië een succesvolle rechtelijke loopbaan doorliep. Toen hij met verlof was in Nederland werd hij minister van Koloniën in het kabinet-Van der Brugghen i. Daarna werd hij conservatief Tweede Kamerlid voor het district Zwolle. Als minister van het kabinet-Van Zuylen van Nijevelt i werd hij in 1866 middelpunt van een politiek conflict, nadat hij al kort na zijn aantreden tot Gouverneur-Generaal van Nederlands-Indië werd benoemd. Vurig verdediger van het koloniale stelsel van gedwongen cultures waarmee hij van kinds af was opgegroeid.

conservatief
in de periode 1856-1872: lid Tweede Kamer, minister, Gouverneur-Generaal van Nederlands-Indië

1.

First name

Pieter

2.

Personal data

Place and date of birth
Batavia (Ned.-Indië), 3 June 1812

Place and date of death
Scheveningen (gem. 's-Gravenhage), 6 February 1881

3.

Party/Movement

Party/Movement
conservatief

4.

Main functions and occupations

  • minister van Koloniën, from 1 January 1856 until 18 March 1858 (benoemd bij K.B. van 5 december, beëdigd 6 december 1855)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 18 September 1860 until 30 May 1866 (voor het kiesdistrict Zwolle)
  • minister van Koloniën, from 30 May 1866 until 17 September 1866
  • tijdelijk voorzitter van de ministerraad, from May 1866 until September 1866
  • Gouverneur-Generaal van Nederlands-Indië, from 28 December 1866 until 1 January 1872 (benoemd bij K.B. van 17 september 1866)
  • terugkeer in Nederland, February 1872

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Other positions

  • lid commissie belast met de vervaardiging van een ontwerp-wetboek van strafrecht voor Europeanen in Nederlands-Indië, from June 1848 until January 1852
  • president college van bestuur over de protestantse kerk in Nederlands-Indië, from 5 September 1851

Derived functions (2/5)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from February 1864 until April 1864
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from May 1866 until August 1866

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activities

as Member of the Parliament (2/3)
  • Behoorde in 1861 tot de 17 leden die tegen de ontwerp-Wet op de Raad van State stemden
  • Behoorde in 1861 tot de meerderheid die vóór een amendement-Ter Bruggen Hugenholtz stemde over het halveren van de begroting voor Onvoorziene Uitgaven

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.


Policy-making activities as minister
  • Diende in 1857 wetsvoorstellen in tot opheffing van de slavernij in Suriname en West-Indië. Deze voorstellen bleven onafgedaan.

8.

Miscellaneous

algemeen
  • Werd in 1866 door Graaf Van Zuylen van Nijevelt gevraagd als minister van Koloniën. Aarzelde omdat hij een pensioen van f 12.000 had als oud-Indisch ambtenaar en een toelage als Kamerlid van f 2000. Bovendien had hij een huis gekocht in Elburg, omdat hij Den Haag te duur vond. Gaf te kennen alleen Gouverneur-Generaal van Nederlands-Indië te willen worden, maar zegde uiteindelijk toe minister te worden, als hij na de behandeling van de begroting van Koloniën tot Gouverneur-Generaal zou worden benoemd.
  • Hoewel hij geen formateur was, contrasigneerde hij de besluiten bij de ministerswisselingen
  • Werd twee dagen na de goedkeuring van de begroting van Koloniën in de Eerste Kamer tot Gouverneur-Generaal benoemd

Private life (3/4)
  • Zijn vader was lid van het handelshuis "Te Boekhorst en Co."
  • Verloor zijn vader al op jonge leeftijd. Zijn moeder hertrouwde op 13 juni 1813.
  • Zijn stiefvader was griffier bij de Raad van Justitie te Batavia

Campaign trail
  • Versloeg in 1860 Th.J. Stieltjes (lib.) na herstemming
  • Versloeg in 1864 de liberalen S.J. van Roijen en J. Kalff

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.