Mr. J.A. Mutsaers

foto Mr. J.A. Mutsaers
bron: Verburg, M.E., Geschiedenis van het Ministerie van Justitie, deel 1, 1798-1898
Source: Parlement.com.

Tilburgse katholieke rechter en politicus. Behoorde vóór 1848 tot de gematigde opposanten van Willem II, zonder zich echter aan te sluiten bij Thorbecke i. Keerde zich dan ook tegen het voorstel van de Negenmannen in 1845. Advocaat, rechter en raadslid en verder gedeputeerde van Noord-Brabant. Minister van RK Eredienst in het kabinet- iDonker Curtius i/De Kempenaer i en tegelijkertijd Tweede Kamerlid. In 1849 raadsheer in de Hoge Raad, maar na de Aprilbeweging i wederom minister van RK-Eredienst in het kabinet-Van Hall/Donker Curtius i. Nadien afwisselend minister en staatsraad.

moderaat of gematigd liberaal, conservatief (katholiek)
in de periode 1841-1877: lid Tweede Kamer, minister, lid Raad van State

1.

First names

Jacobus Arnoldus

2.

Personal data

Place and date of birth
Tilburg, 28 January 1805

Place and date of death
's-Gravenhage, 2 February 1880

3.

Party/Movement

Party/Movement
  • gematigd oppositioneel (onder Willem II)
  • conservatief (katholiek)

4.

Main functions and occupations

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 18 October 1841 until 13 February 1849 (voor Noord-Brabant)
  • minister voor de Zaken der Rooms-Katholieke Eredienst, from 24 November 1848 until 1 November 1849
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 13 February 1849 until 20 August 1850 (voor het kiesdistrict Tilburg)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 7 October 1850 until 16 November 1850 (voor het kiesdistrict Tilburg)
  • minister voor de Zaken der Rooms-Katholieke Eredienst, from 1 January 1854 until 1 August 1856 (beëdigd 31 december 1853)
  • lid Raad van State, from 1 August 1856 until 23 February 1860 (benoemd bij K.B. van 23 juni 1856)
  • minister voor de Zaken der Rooms-Katholieke Eredienst, from 23 February 1860 until 14 March 1861
  • minister van Justitie ad interim, from 23 February 1860 until 9 March 1860 (in afwachting van het aantreden van Godefroi)
  • lid Raad van State, from 1 April 1861 until 1 March 1877 (benoemd bij K.B. van 29 maart 1861; ontslag op verzoek)

Formal job title
  • minister van staat, from 23 February 1877 until 2 February 1880

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Other positions

lid Staatscommissie herziening wetgeving eigendomsoverdracht van onroerende goederen (Staatscommissie-Boot), from 9 February 1867 until 27 June 1870

Derived functions (2/4)
  • lid afdeling Financiën (Raad van State)
  • lid afdeling Buitenlandse Zaken (Raad van State)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activities

as Member of the Parliament (2/4)
  • Behoorde in 1844 tot de meerderheid die tegen een wetsvoorstel stemde over het doen van huiszoekingen in het kader van de accijns op vlees. Het wetsvoorstel werd met 27 tegen 26 stemmen verworpen.
  • Behoorde in 1847 tot de dertien leden die vóór het (verworpen) wetsvoorstel tot intrekking van de accijns op het gemaal van rogge stemden

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Miscellaneous

Private life
  • Zijn vader was wijnhandelaar
  • Zijn broer was lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant

Campaign trail
  • Versloeg in 1841 het aftredende lid J.B.H. van Mortel. Kreeg in de Staten van Noord-Brabant in de tweede stemmingsronde 22 stemmen, tegen 19 voor Van de Mortel.
  • Werd in 1848 bij enkelvoudige kandidaatstelling gekozen
  • Werd in 1850 in de eerste stemmingsronde gekozen met bijna 80 procent van de stemmen

Non-acceptance of political functions
  • minister van R.K. Eredienst, June 1856 (geweigerd)
  • minister van Justitie, 1868 (na het overlijden van E.J.H. Borret)

Pseudonyms and nicknames
"den affekoat" (bijnaam in Tilburg)

9.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.