J.H.J. (Jan) Maenen

foto J.H.J. (Jan) Maenen
bron: Fotoarchief Eerste Kamer
Source: Parlement.com.

Zuid-Limburgs KVP-Tweede Kamerlid dat vooral opkwam voor de belangen van de katholieke arbeiders in de mijnstreek. Was zelf al op jonge leeftijd werkzaam in de mijnen en werd daar actief in de vakbeweging. Klom op tot voorzitter van de Katholieke Arbeidersbeweging (KAB) in Limburg. In 1955 Eerste Kamerlid en zeven jaar later Tweede Kamerlid. In 1963 lijsttrekker van de KVP in Limburg. Zeer actief met het geven van spreekbeurten en mede daardoor goede contacten met zijn directe achterban. Woordvoerder van de KVP bij het debat over de mijnsluitingen. Keerde in 1971 nog drie jaar terug in de Senaat.

KVP
in de periode 1955-1974: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

1.

First names

Johannes Hubertus Josephus (Jan)

2.

Personal data

Place and date of birth
Meerssen, 31 March 1903

Place and date of death
Heerlen, 15 June 1979

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij), until 22 December 1945
  • KVP (Katholieke Volkspartij), from 22 December 1945

4.

Main functions and occupations

  • waarnemend voorzitter KAB (Katholieke Arbeiders Beweging) in Limburg, from 1945 until February 1946
  • voorzitter KAB (Katholieke Arbeiders Beweging) in Limburg, from February 1946 until March 1963
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 18 October 1955 until 13 March 1962
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 13 March 1962 until 10 May 1971
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 11 May 1971 until 17 September 1974

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • lid Katholieke Ziekenhuisraad
  • lid bestuur "Het Groene Kruis" te Limburg

Derived functions (2/3)
  • voorzitter bijzondere commissie voor het wetsvoorstel omzetting Staatsmijnen in een N.V. (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 2 July 1963 until March 1966
  • voorzitter vaste commissie voor Sociale Zaken en Volksgezondheid (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from 2 October 1963 until 10 May 1971

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament (2/3)
  • Was in 1965 woordvoerder van zijn fractie bij de behandeling van het wetsvoorstel tot invoering van de Wet Arbeidsongeschiktheidsverzekering (WAO)
  • Was in 1966 samen met Van Son woordvoerder van zijn fractie bij het debat over de mijnsluitingen in Zuid-Limburg

Dissenting voting behaviour (0/7)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

Private life
Werd in 1925 door zijn neef Jos aangesteld als bezoldigd beambte bij het Limburgse R.K. Werkliedenverbond

Campaign trail
  • Werd in 1955, 1956 en 1971 gekozen door Groep I: Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.