L.G.A. graaf van Limburg Stirum

foto L.G.A. graaf van Limburg Stirum
bron: Fotoarchief Eerste Kamer
Source: Parlement.com.

Negentiende-eeuwse officier en bestuurder met een lange staat van dienst. Na een officiersloopbaan werd hij grietman van Kollumerland en in 1840 lid van de Dubbele Kamer i. In 1848 benoemde Willem II hem tot Eerste Kamerlid als voorstander van herziening van de Grondwet. Als één van de weinigen keerde hij na 1849 terug in de Senaat. Nadat Van der Oudermeulen i daarvoor had bedankt, werd hij tot Eerste Kamervoorzitter benoemd. Vervolgens werd hij Commissaris des Konings in Groningen en in Gelderland. Na zijn aftreden als Commissaris keerde hij terug in de Senaat. Als telg van een voornaam adellijk geslacht vervulde hij diverse hoffuncties.

liberaal, moderaat of gematigd liberaal
in de periode 1840-1884: buitengewoon lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, voorzitter Eerste Kamer, Commissaris van de Koning(in)

1.

First names

Louis Gaspard Adrien

2.

Personal data

Place and date of birth
Groningen, 10 January 1802

Place and date of death
Arnhem, 30 August 1884

3.

Party/Movement

Party/Movement
liberaal

4.

Main functions and occupations

  • buitengewoon lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 5 August 1840 until 5 September 1840 (voor Friesland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 7 October 1848 until 20 August 1850 (in 1849-1850 voor Friesland)
  • Commissaris des Konings in Groningen, from 1 September 1850 until 1 January 1853 (benoemd bij K.B. van 22 augustus 1850)
  • Commissaris des Konings in Gelderland, from 1 January 1853 until 1 June 1880 (benoemd bij K.B. van 29 november 1852)
  • opperschenker des Konings, from 22 January 1855 until 19 February 1872
  • opperjagermeester des Konings, from 19 February 1872 until 30 August 1884
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 13 April 1880 until 30 August 1884 (voor Gelderland)

Formal job title
  • minister van staat, from 30 December 1877 until 30 August 1884

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Other positions

  • staatsraad in buitengewone dienst, Raad van State, from 8 February 1849 until 1 July 1862
  • lid College van Curatoren Hogeschool te Groningen, from 1 January 1851 until 14 May 1853

Derived functions (2/6)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), from November 1881 until January 1883
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), from June 1883 until September 1884

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Activities

as Member of the Parliament
  • Behoorde in 1840 tot de 15 leden die vóór een amendement op het Adres van Antwoord stemde om te verklaren dat de Grondwet plechtanker van Neêrlands vrijheid en volksgeluk 'moet zijn' in plaats van dat het dat 'is'
  • Stemde in 1848 vóór de Grondwetsherziening

7.

Miscellaneous

Private life (3/5)
  • Een zoon van hem was gehuwd met een dochter van Sj. van Welderen baron Rengers, Tweede en Eerste Kamerlid
  • Zijn vader was officier, gedeputeerde van het departement Boven-IJssel (1811-1814), onder-prefect te Arnhem en lid van Provinciale Staten van Groningen
  • Zijn schoonvader was grietman van Kollumerland

Anecdotes and citations
  • Op 8 december 1881 werd een wetsvoorstel inzake overdracht van de spoorweg van Batavia naar Buitenzorg met één stem verschil verworpen, omdat hij net te laat was om vóór te stemmen. De voorzitter zei: "Uw naam was reeds afgelezen". Pas in 1913 zou de overdracht alsnog worden geregeld.

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

8.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.