D. de Klerk

foto D. de Klerk
bron: Beeldbank Nationaal Archief
Source: Parlement.com.

Liberaal Tweede Kamerlid uit Rotterdam. Selfmade man. Was als smid één van de eerste (geschoolde) arbeiders in de Tweede Kamer. Maakte ook lange tijd deel uit van de Rotterdamse gemeenteraad en van het bestuur van het Algemeen Nederlands Werkliedenverbond. Behoorde tot de sociale vleugel van de Liberale Unie, maar trad in 1901 niet toe tot de vrijzinnig-democraten. Stond bekend als een voortreffelijk volksredenaar.

vrijzinnig-democratische kamerclub, Liberale Unie
in de periode 1897-1913: lid Tweede Kamer

1.

First name

Dirk

2.

Personal data

Place and date of birth
Rotterdam, 6 January 1852

Place and date of death
Scheveningen (gem. 's-Gravenhage), 23 July 1920

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • Liberale Unie, until April 1918
  • Algemeen Vrijzinnige Partij, from 1918

National political party
  • Vrijzinnig-Democratische Kamerclub, from 22 September 1897 until March 1901
  • Vooruitstrevend-Liberale Kamerclub, from 2 December 1902 until June 1905

4.

Main functions and occupations

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 21 September 1897 until 16 September 1913 (voor het kiesdistrict Rotterdam II)
  • directeur N.V. "Eerste Rotterdamse Hulpbank met Winstuitkering" te Rotterdam, from 1913 until 23 July 1920
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, from 1 July 1919 until 23 October 1920

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • lid bestuur Algemeene Rotterdamsche Vereeniging voor genees-, heel- en verloskundige hulp
  • lid Raad van Toezicht N.V. "Eerste Rotterdamse Hulpbank met Winstuitkering" te Rotterdam, from 1 October 1908 until 1913

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met arbeidszaken en posterijen

Dissenting voting behaviour (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

Private life
  • Zijn tweede echtgenote was 29 jaar jonger dan hij
  • Zijn vader was behangseldrukker

Campaign trail (3/7)
  • Werd in 1913 verslagen door H. Spiekman (sdap) en bij de naverkiezingen in het kiesdistrict Rotterdam I door B.J. Gerretson (chu)
  • Werd in 1917 bij tussentijdse verkiezingen in het district Rotterdam II in de eerste ronde verslagen
  • Was bij de verkiezingen van 1918 lijsttrekker van de Algemene Vrijzinnige Partij, die slechts 2600 stemmen haalde

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.