J. (Jacques) de Kadt

foto J. (Jacques) de Kadt
bron: Beeldbank Nationaal Archief
Source: Parlement.com.

Na de oorlog anticommunistisch georiënteerde buitenland-woordvoerder van de PvdA in de Tweede Kamer en tegenstander van de gewapende strijd in Nederlands-Indië. Onafhankelijk politiek denker en activist en vruchtbaar publicist met onverbloemd taalgebruik. Zoon van een bedrijfsleider bij een margarinefabriek uit Oss. Was in zijn jonge jaren communist, daarna links socialist en voorman van de van de SDAP afgescheiden OSP. In het interbellum redacteur van diverse linkse tijdschriften. Overleefde in Indië het Jappenkamp. Noemde Nieuw Links i 'de vijfde colonne van het Russische imperium'.

PvdA
in de periode 1948-1963: lid Tweede Kamer

1.

First name

Jacques (Jacques)

2.

Personal data

Place and date of birth
Oss, 30 July 1897

Place and date of death
Santpoort (gem. Velsen), 16 April 1988

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • CPH (Communistische Partij Holland), from 1919 until 1924 (royement in 1923 ongedaan gemaakt in opdracht van de Komintern)
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), from 1928 until 1932 (radikale linkervleugel; geroyeerd)
  • OSP (Onafhankelijke Socialistische Partij), from 28 March 1932 until 2 September 1934 (geroyeerd)
  • PvdA (Partij van de Arbeid), from March 1946 until 1970
  • DS'70 (Democratisch-Socialisten 1970), from 1970

4.

Main functions and occupations

  • secretaris OSP, from 28 March 1932 until 1934 (vanaf 1933 bezoldigd)
  • redacteur "De Nieuwe Kern", from October 1934 until 1940 (met Sal Tas)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 27 July 1948 until 5 June 1963

Internment
geïnterneerd in Nederlands-Indië, from 1942 until 1945

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • lid Defensiecommissie, around 1962
  • medewerker "Hollands Maandblad"

Derived functions
lid vaste commissie voor Nederlands Nieuw-Guinea (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from September 1959 until 1962

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament
  • Was buitenland-woordvoerder van de PvdA-Tweede Kamerfractie. Hield zich ook bezig met defensie en Overzeese Gebiedsdelen (Nederlands-Indië en 'de West').

9.

Miscellaneous

algemeen (3/6)
  • Onttrok zich in december 1948 aan een stemming over een motie-De Groot waarin de tweede politionele actie werd veroordeeld. Zijn fractiegenoten (m.u.v. Emmens) stemden tegen.
  • Fel bestrijder van de Nieuw-Guineapolitiek van minister Luns
  • Fel anti-communistisch

Private life (3/4)
  • Week, met Sal Tas, in juli 1934 uit naar België en Parijs om arrestatie te voorkomen vanwege een oproep tot uitbreiding van het Jordaan-oproer
  • Van zijn familie overleefden alleen hijzelf en zijn broer de Japanse interneringskampen
  • Zijn vader was bedrijfsleider bij margarinefabriek Zwanenberg te Oss

Anecdotes and citations
  • Toen in 1960 een amendement op de Wet op de dierenbescherming in stemming kwam over het doden van onbeheerde overlastgevende honden en katten leidde het afroepen van zijn naam tot de nodige hilariteit

Pseudonyms and nicknames
K. Lambrechts (pseudoniem)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.