Jhr.Mr.dr. N.Ch. de Gijselaar

foto Jhr.Mr.dr. N.Ch. de Gijselaar
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: Fotoarchief Eerste Kamer
Source: Parlement.com.

Lange, statige burgervader en CHU-senator. Afkomstig uit een Gorkumse bankiersfamilie. Werd in 1910 burgemeester van Leiden. Oud-Hollandse regent, die in de sleutelstad echter populair was vanwege zijn persoonlijke innemendheid en onpartijdigheid. Na zijn overlijden werd hij omschreven als 'een waar burgervader, die de algemene achting van de bevolking genoot'. Wist het financiële beheer van de gemeente aanzienlijk te verbeteren. Was vierentwintig jaar Eerste Kamerlid en hield zich in de Senaat met uiteenlopende onderwerpen bezig.

CHU
in de periode 1913-1937: lid Eerste Kamer

1.

Personal data

Surnames
Nicolaas Charles

Place and date of birth
Gorinchem, 21 October 1865

Place and date of death
Wassenaar, 21 December 1937

Place and date of burial
Oegstgeest, 24 December 1937

2.

Party/Movement

Party/Parties
CHU (Christelijk-Historische Unie)

3.

Main functions and occupations

  • werkzaam bij bankiersfirma "De Gijselaar en Co." te Gorinchem, from September 1892 until 1897
  • kantonrechter-plaatsvervanger, kanton Gorinchem, from 16 August 1893 until 1 June 1898, remark: 27-07
  • firmant bankiersfirma "De Gijselaar en Co." te Gorinchem, from 1897 until 1 January 1903
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, from 21 November 1906 until 1 March 1913 (voor het kiesdistrict Gorinchem), remark: 03-10-1906
  • burgemeester van Leiden, from 1 March 1910 until 1 January 1927
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 31 March 1913 until 21 September 1926 (in 1913-1923 voor Zuid-Holland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 16 November 1926 until 8 June 1937

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

4.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

5.

Other positions

  • lid Zuiderzeeraad, from 31 March 1919 (nog in 1921)
  • voorzitter Staatscommissie inzake de visserij-inspectie, from May 1919

Derived functions (2/12)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), from 25 June 1935 until 18 September 1935
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), from 10 December 1935 until 16 December 1936

Honorary positions (2/5)
  • erevoorzitter Leidsche Sport Organisatie
  • erevoorzitter Nationale Vereniging tot steun aan Miliciens, afdeling Leiden

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activities

as Member of the Parliament
  • Sprak in de Eerste Kamer onder meer over binnenlandse zaken, waterstaat, koloniën, financiën, landbouw en posterijen

Dissenting voting behaviour (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Miscellaneous

algemeen
  • Tijdens zijn burgemeesterschap kwam er in Leiden onder meer een elektrische tram, werd het Rijn-Schiekanaal verlegd en werd een gemeentelijke HBS gebouwd. Hij maakte zich verder sterk voor aanleg van de Leidse Hout.
  • Op het Rapenburg in Leiden is op 23 april 1920 uit dankbaarheid voor zijn zorg voor de bevolking tijdens de Eerste Wereldoorlog een aan hem opgedragen monumentale bank geplaatst

Private life (3/4)
  • Legde zijn burgemeesterschap neer vanwege gezondheidsproblemen
  • Zijn zus was gehuwd met een zoon van J. van Vollenhoven, Eerste Kamerlid en burgemeester van Rotterdam
  • Zijn vader was lid van de gemeenteraad van Gorinchem

Anecdotes and citations
  • Zijn populariteit bleek uit een door de bevolking gezongen liedje: "Er is maar eene goede Leienaar, dat is De Gijselaar".

Campaign trail (3/5)
  • Werd in 1919 bij de periodieke verkiezing van Eerste Kamerleden in Provinciale Staten van Zuid-Holland met 42 van de 82 stemmen herkozen
  • Werd in 1922 bij de verkiezing van Eerste Kamerleden in Provinciale Staten van Zuid-Holland met 43 van de 77 stemmen herkozen. Op Th. Stoop (sdap) werden 18 stemmen uitgebracht en op P. Rink (lib.) tien stemmen.
  • In 1923, 1926 en 1932 gekozen door Groep IV: Zuid-Holland

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Publications

Publications
  • P.J. Blok (red.), "Leiden tijdens het burgemeesterschap van jhr.mr.dr. N.C. de Gijselaar 1910-1927" (gedenkboek, 1927)
  • Levensbericht door C.W. van der Pot, in: Levensberichten van leden van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde, 1941/2, 84
  • "Leiden's oud-burgemeester Jhr.mr.dr. N.C. de Gijselaar overleden. Een magistraat van den eersten rang", Leidsch Dagblad, 22 december 1937
  • "Het Vaderland", 22 december 1937

publicaties over en van letterkundigen
gegevens uit de Digitale Bibliotheek voor de Nederlandse Letteren

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

Speciaal voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn de biografieën van alle kansrijke (volgens de peilingen) kandidaten in uitgebreide vorm raadpleegbaar op parlement.com.

Voor de overige ruim 5000 biografieën geldt het volgende:

In het digitale biografisch archief van de Stichting PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, parlementaire activiteiten, opleiding en wetenswaardigheden. Voorlopig is het beschikbaar stellen van uitgebreide biografieën, en/of daarop gebaseerde statistische gegevens, opgeschort. Wilt u een uitgebreide biografie inzien? Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.