S. (Paul) de Groot

foto S. (Paul) de Groot
bron: Nationaal Archief
Source: Parlement.com.

Uit België afkomstige diamantbewerker, die na 1945 lange tijd de communistische voorman was. Gevreesd of bewonderd (of beide) door zijn partijgenoten. Speelde in de Kamer geen opvallende rol en had daar nauwelijks contact met andersdenkenden. Als partijsecretaris feitelijk de invloedrijkste CPN-leider. Gold als een onvoorwaardelijke Stalinist. Bleef ook na zijn Kamerlidmaatschap lange tijd de machtigste man van de CPN, maar in 1978 werd hem zijn erelidmaatschap ontnomen.

CPN
in de periode 1945-1966: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

1.

First name

Saul (Paul)

2.

Personal data

Place and date of birth
Amsterdam, 19 July 1899

Place and date of death
Bussum, 3 August 1986

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • Communistische Partij van België, from 1921
  • CPH (Communistische Partij Holland), from 1926 until February 1927
  • CPH (Communistische Partij Holland), from June 1928 until 1935
  • CPN (Communistische Partij van Nederland), from 1935
  • lid "Vereniging Vrienden van de Waarheid", 1945

4.

Main functions and occupations

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 20 November 1945 until 1 February 1966
  • hoofdredacteur dagblad "De Waarheid", from January 1948 until July 1948
  • fractievoorzitter CPN Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 15 April 1958 until 15 December 1963
  • voorzitter CPN, from 1 September 1962 until January 1968

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • lid bondsraad Algemene Belgische Diamantbewerkersbond
  • lid Nationale Advies Commissie (adviescollege voor de samenstelling van de Voorlopige Staten-Generaal), from 20 July 1945 until November 1945

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament (2/4)
  • Interpelleerde op 23 juni 1955 de ministers Zijlstra en Suurhoff over de toestand in de diamantindustrie
  • Interpelleerde op 7 juni 1961 minister Van Rooy over wijziging van de regels voor het gedifferentieerde loonbeleid

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

algemeen
  • Werd in 1945 naar voren geschoven als communistische ministerskandidaat, voor de post voedselvoorziening
  • Leidde in maart 1953 een CPN-delegatie die de bijzetting van Stalin in Moskou bijwoonde
  • Hem werd in oktober 1961 het woord ontnomen, toen hij in een debat Speidel, de opperbevelhebber van de NAVO, een oorlogsmisdadiger had genoemd en weigerde die woorden in te trekken

Private life (3/5)
  • Zijn vrouw en dochter werden in Gorssel gearresteerd en daarna via Westerbork naar vernietiginskamp Auschwitz gevoerd en vermoord. Hijzelf ontkwam.
  • Sprak enigszins met een Vlaams accent
  • Zijn vader trouwde als weduwnaar met de zus van zijn eerste echtgenote

Anecdotes and citations
  • Noemde in de jaren na de destalinisatie van 1956 Sovjet-leider Chroestjov de 'knoeichef'

Pseudonyms and nicknames
Stalin aan de Amstel

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.