R. (Rintje) van der Brug

foto R. (Rintje) van der Brug
bron: Beeldbank Nationaal Archief
Source: Parlement.com.

PvdA-Tweede Kamerlid uit de kring van christensocialisten. Geboren in een eenvoudig Fries boerengezin, maar zelf werkzaam in Gouda als typograaf. Was daar ook raadslid. Werd in november 1945 als vertegenwoordiger van de protestantse CDU benoemd in het nood-parlement en 'brak door' naar de PvdA. Was eerder actief in de Christelijk-Sociale Partij, de Protestantse Volkspartij, bij de geheelonthoudersbond en in de christelijke vakbeweging. Vooral deskundig op het gebied van de volkshuisvesting. Matig spreker, maar een goed organisator.

CDU, PvdA
in de periode 1945-1959: lid Tweede Kamer

1.

First name

Rintje (Rintje)

2.

Personal data

Place and date of birth
Workum (Frl.), 3 August 1884

Place and date of death
Gouda, 15 February 1959

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • CSP (Christelijk-Sociale Partij), from 1915 until February 1925
  • PVP (Protestantse Volkspartij), from February 1925 until December 1926
  • CDU (Christelijk-Democratische Unie), from December 1926 until 9 February 1946
  • PvdA (Partij van de Arbeid), from 9 February 1946

4.

Main functions and occupations

  • lid gemeenteraad van Gouda, from 1 July 1919 until 6 September 1927
  • werkzaam op het gebied van de volkshuisvesting
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 20 November 1945 until 15 July 1952

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • lid bestuur Christelijke Woningbouwvereniging te Gouda
  • lid bestuur Nederlandse Christelijke Typografenbond, afdeling Gouda

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met volkshuisvesting en sociale zaken (sociale zekerheid, kinderbijslag)

Dissenting voting behaviour (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Miscellaneous

algemeen
  • Was in 1926 medeoprichter van de CDU

Campaign trail
  • Was in 1922 Tweede Kamerkandidaat voor de CSP
  • Was in 1925 Tweede Kamerkandidaat voor de PVP

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.