Jhr.Mr. W. Boreel van Hogelanden

foto Jhr.Mr. W. Boreel van Hogelanden
bron: Beeldbank Nationaal Archief
Source: Parlement.com.

Edelman uit Kennemerland die na een diplomatieke loopbaan een vooraanstaand lid van de Tweede Kamer werd. Behoorde tot de gematigde liberalen. Werd in 1848 als Kamervoorzitter door de koning ontboden om zijn mening te geven over de in de Kamer levende wensen ten aanzien van democratisering. Na 1848 schoof hij op in conservatieve richting. Na vijf jaar Commissaris des Konings in Noord-Holland te zijn geweest, keerde hij nog terug in Den Haag. Ditmaal als senator.

'pragmatisch' liberaal, moderaat of gematigd liberaal
in de periode 1840-1866: buitengewoon lid Tweede Kamer, lid Tweede Kamer, voorzitter Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, Commissaris van de Koning(in)

1.

First name

Willem

2.

Personal data

Place and date of birth
Velsen, 24 March 1800

Place and date of death
Velsen, 24 August 1883

3.

Party/Movement

Party/Movement
  • moderaat of gematigd liberaal (vóór 1849)
  • 'pragmatisch' liberaal (vanaf 1849)

4.

Main functions and occupations

  • buitengewoon lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 5 August 1840 until 5 September 1840 (voor Holland)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 18 October 1842 until 13 February 1849 (voor Zuid-Holland)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 13 February 1849 until 20 August 1850 (voor het kiesdistrict 's-Gravenhage)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 7 October 1850 until 26 April 1853 (voor het kiesdistrict 's-Gravenhage)
  • voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 21 February 1851 until 17 September 1852
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 14 June 1853 until 22 August 1855 (voor het kiesdistrict 's-Gravenhage)
  • voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 20 June 1853 until 22 August 1855
  • Commissaris des Konings in Noord-Holland, from 1 October 1855 until 1 May 1860 (benoemd bij K.B. van 4 augustus 1855)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, from 14 December 1860 until 1 November 1866 (voor Noord-Holland)

Formal job title
  • minister van staat, from 1 May 1860 until 24 August 1883

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Other positions

  • lid Ridderschap van Holland, from 1824
  • lid bestuur polder Velzerbroek

Derived functions (2/13)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), from June 1865 until August 1865
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), from April 1866 until June 1866

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activities

as Member of the Parliament (2/10)
  • Interpelleerde in 1849 minister Lightenvelt over de toetreding van Limburg tot de Duitse Bond
  • Stemde in 1863 tegen de ontwerp-Wet op het middelbaar onderwijs

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Miscellaneous

algemeen (3/4)
  • Werd door op 13 maart 1848 koning Willem II ontboden om het oordeel van de Tweede Kamer te vernemen over een herziening van de Grondwet
  • Versloeg op 18 februari 1851 bij het opmaken van de voordracht voor het Tweede Kamervoorzitterschap B. Wichers. Hij kreeg in de tweede stemmingsronde 26 stemmen, tegen 24 voor Wichers.
  • Nam in november 1866 ontslag als Eerste Kamerlid "Bij het klimmen mijner jaren"

Private life
Zijn vader was commissaris te Amsterdam (1792), schepen van Amsterdam (1794) en lid van Provinciale Staten van Holland (1814-1820). Hij was in 1814 benoemd tot lid van de Notabelenvergadering, maar verscheen niet.

Campaign trail
  • Versloeg in 1848 in het district 's-Gravenhage I D. Donker Curtius (lib.)
  • Werd bij de algemene verkiezingen in 1850 in de eerste stemmingsronde gekozen. Versloeg Ae. baron Mackay (a.r), E. van der Oudermeulen en P.C. Schooneveld.
  • Werd in 1853 in de eerste stemmingsronde gekozen. Versloeg J.P.P. baron van Zuylen van Nijevelt, P.Ph. van Bosse, G. Groen van Prinsterer en G.L. Baud.

Non-acceptance of political functions
  • minister van Buitenlandse Zaken, June 1856 (geweigerd)
  • minister van Buitenlandse Zaken, March 1858 (geweigerd)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.