J.N. Bastert

foto J.N. Bastert
bron: Onze Afgevaardigden
Source: Parlement.com.

Conservatief-liberaal politicus. Stond bekend als handelsman van 'de oude stempel'. Hij was landeigenaar, bestuurder van een steenfabriek en actief in de handel. Tweede Kamerlid en driekwart jaar minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid in het conservatieve kabinet-Heemskerk Azn i. Van hem werd gezegd dat hij liberaal sprak, maar conservatief stemde. Was wel antiklerikaal. Stemde in 1900 als één van de weinigen van de 'linkerzijde' tegen de ontwerp-Leerplichtwet.

conservatief-liberaal
in de periode 1875-1901: lid Tweede Kamer, minister

1.

First names

Jacob Nicolaas

2.

Personal data

Place and date of birth
Breukelen (gem. Breukelen-Nijenrode), 5 November 1826

Place and date of death
Maarsseveen (gem. Maarssen), 19 October 1902

Place and date of burial
Utrecht, 23 October 1902

3.

Party/Movement

Party/Movement
conservatief-liberaal (anti-klerikaal)

4.

Main functions and occupations

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 20 September 1875 until 15 September 1879 (voor het kiesdistrict Utrecht)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 30 April 1880 until 11 October 1884 (voor het kiesdistrict Utrecht)
  • minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, from 11 July 1887 until 21 April 1888
  • lid Provinciale Staten van Utrecht, from 3 July 1889 until 19 October 1902 (voor het kiesdistrict Breukelen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 22 May 1894 until 17 September 1901 (1894-1897 voor het kiesdistrict Utrecht, 1897-1901 voor het kiesdistrict Utrecht II)
  • lid Gedeputeerde staten van Utrecht, from 4 July 1901 until 19 October 1902

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • lid curatorium Stichting "Bethesda" (bouw en exploitatie geneeskundig badhuis te Laag-Soeren)
  • watergraaf, waterschap Zeeburg en Diemerdijk, around 1880 (nog in 1899)

Derived functions (2/8)
  • voorzitter Commissie van Rapporteurs voor hoofdstuk IX (Waterstaat, Handel en Nijverheid) 1901 (Tweede Kamer der Staten-Generaal)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), from November 1900 until February 1901

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Activities

as Member of the Parliament
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met economische aangelegenheden (accijnzen, verkeer, handel), Indische zaken en financiën

Dissenting voting behaviour (0/6)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.


Policy-making activities as minister
  • Trok in 1888 door hem in 1887 ingediende wetsvoorstel tot verbetering van de rivier de Berkel in, nadat de Tweede Kamer met 35 tegen 31 stemmen artikel 1 had verworpen

8.

Miscellaneous

algemeen
  • Werd in 1879 aanvankelijk met vijf stemmen verschil verslagen door mr. M.W. baron du Tour van Bellinchave. Die werd wegens onregelmatigheden echter niet toegelaten. In Harmelen was een verkeerde census toegepast en hadden enkele inwoners ten onrechte kunnen meestemmen. Bij nieuwe verkiezingen in november werd Bastert alsnog gekozen.

Private life
  • Geboren op huize Cromwijck te Maarsseveen (NNBW vermeldt ten onrechte Breukelen)
  • Zijn vader was lid van de Garde d'honneur van Napoleon
  • Zijn schoonvader was predikant

Campaign trail (3/8)
  • Werd in 1893 bij tussentijdse verkiezingen in het district Gouda na herstemming verslagen door Th.G.G. Valette (lib.)
  • Versloeg in 1894 bij naverkiezingen in het district Utrecht A. Brummelkamp (arp) na herstemming; derde kandidaat was H.A. van Beuningen (lib.)
  • Versloeg in 1897 J.W. Bergansius (rk) na herstemming; derde kandidaat was A.L.W. Seyffardt (lib.)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.