Mr. P.M. (Pius) Arts

foto Mr. P.M. (Pius) Arts
Source: Parlement.com.

Tilburgse advocaat; zoon van het Tweede Kamerlid A.H.A. Arts i en voorman van de Rooms-Katholieke Volkspartij. Was in twee perioden in het interbellum als eenling Kamerlid voor deze van de RKSP i afgescheiden partij; een partij die een sociale en pacifistische koers voorstond. Bekende politicus in Tilburg onder andere door vele functies in het verenigingsleven. Was onder meer voorzitter van Willem II en bestuurder van de voetbalbond. Zowel voor als na de oorlog gemeenteraadslid. Werd door de RKSP als bête noire gezien. In de Kamer niet zo opvallend.

RKVP
in de periode 1925-1937: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

1.

First names

Pius Maria (Pius)

2.

Personal data

Place and date of birth
Roermond, 29 September 1881

Place and date of death
Tilburg, 20 December 1955

3.

Party/Movement

Party/Parties
  • Lijst-Arts, 1922
  • RKVP (Rooms-Katholieke Volkspartij), from December 1922 until 23 September 1933
  • KDP (Katholiek-Democratische Partij), from 23 September 1933 until 1939
  • RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij), from 1939 until December 1945
  • Vrije Lijst-Arts, 1946 (gemeentelijke lijst in Tilburg)
  • KVP (Katholieke Volkspartij), from 1949

4.

Main functions and occupations

  • lid Provinciale Staten van Noord-Brabant, from 1 July 1919 until 4 July 1939
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 15 September 1925 until 17 September 1929
  • fractievoorzitter (eenmansfractie) RKVP, Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 15 September 1925 until 17 September 1929
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 9 May 1933 until 8 June 1937
  • fractievoorzitter (eenmansfractie) RKVP, Tweede Kamer der Staten-Generaal, from 9 May 1933 until 8 June 1937
  • lid gemeenteraad van Tilburg, from 3 September 1946 until September 1951 (1946-1949 voor de Vrije Lijst-Arts, daarna KVP)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Party political functions

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Other positions

  • lid hoofdstembureau, kieskring Tilburg, from 1918
  • lid College van Advies voor Lichamelijke Opvoeding, around 1920

Honorary positions
beschermheer Tilburgse voetbalvereniging "N.O.A.D. (Nooit Ophouden, Altijd Doorgaan)"

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Education

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activities

as Member of the Parliament
  • Sprak in de Tweede Kamer onder meer over arbeidsaangelegenheden, volksgezondheid, militaire zaken, Kolonien en waterstaat

9.

Miscellaneous

Private life
  • Medeoprichter Bossche voetbalvereniging "Wilhelmina"
  • Medeoprichter van het Tilburgse Sportpark en van de R.K. Openbare Leeszaal te Tilburg

Campaign trail
  • Stond bij de Tweede Kamerverkiezingen in 1922 als tweede op een kandidatenlijst, die werd aangevoerd door zijn vader

10.

Family

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Extended version

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.